Europarlament: Zrušme bezvízový styk s USA | E15.cz

Europarlament: Zrušme bezvízový styk s USA

2. března 2017 • 18:47

Evropská unie by měla zrušit bezvízový styk se Spojenými státy, které víza pro vstup na své území nadále požadují po občanech pěti členských zemí evropského bloku. Na svém plenárním zasedání v Bruselu k tomu dnes vyzval Evropský parlament. 

Do USA bez víz nemohou cestovat občané Polska, Bulharska, Rumunska, Chorvatska a Kypru.

Pokud vízovou povinnost Washington pro pět členských zemí EU nezruší do dvou měsíců, měla by unie přistoupit k recipročnímu kroku a zrušit bezvízový styk s USA na jeden rok, vyzývá Evropskou komisi nezávazná rezoluce, kterou dnes odhlasovali europoslanci.

Volná pracovní místa mají v Česku zaplnit Ukrajinci či Bělorusové, míní Zeman

Zástupce komise oslovený agenturou Reuters uvedl, že Brusel s Washingtonem vede rozhovory o zrušení vízové povinnosti pro všechny země EU. Žádné konkrétní kroky ani termíny ale nezmínil. "O dalším pokroku v jednáních bude Evropská komise informovat do konce června 2017," uvedl.

Podle evropských pravidel by EK měla rozhodnout o ukončení bezvízového styku se zeměmi, které neumožňují vstup na své území bez víz všem občanům EU, do dvou let od prvního upozornění. Washington takové upozornění od EK dostal přitom už v dubnu 2014. V dubnu 2016 ale Evropská komise nic neučinila. Podle europarlamentu je ale na základě evropského práva povinna zavést vůči USA protiopatření.

Cizinci z třetích zemí se možná do EU nedostanou, chystají se změny

Podle EK by zavedení víz pro americké občany poškodilo vzájemné obchodní vztahy USA a EU, hospodářství i cestovní ruch. Pokud by nakonec bezvízový styk skutečně zrušila, musely by tento krok schválit také jednotlivé členské země, což by mohlo trvat i několik let.

Vízová povinnost pro občany Bulharska a Rumunska platí také při cestě do Kanady. Ottawa již ale oznámila, že ji zruší letos v prosinci.

Autor: ČTK
 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!