Europoslanci vzkazují Britům: Brexit lze stále ještě zastavit | E15.cz

Europoslanci vzkazují Britům: Brexit lze stále ještě zastavit

ČTK

Poslanci Evropského parlamentu připravují rezoluci, ve kterém Britům vzkážou, že i po chystané aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy mohou změnit názor a proces výstupu z Evropské unie kdykoli zastavit, pokud s tím budou ostatní členské státy souhlasit. Návrh textu ale ještě není konečný.

"Nechceme zavírat dveře zdravému rozumu," řekl Philippe Lamberts, který je jedním ze dvou předsedů parlamentní frakce Zelení/Evropská svobodná aliance. "Bude tam odkaz na možnost odvolání aktivace článku 50," dodal s odkazem na připravované usnesení.

Tvrzení, že Británie může v otázce brexitu změnit názor, podle Reuters míří na tenký právní led. Je totiž v přímém protikladu k prohlášením premiérky Theresy Mayové, která tvrdí, že proces je nezvratný, ačkoliv odpůrci odchodu Británie z EU doufají v nové referendum, případně pak v odmítavý postoj britského parlamentu.

Brexit naboural německo-britskou spolupráci, vývoz na ostrovy ochabl

A i když představitelé EU s názorem Mayové nesouhlasí a říkají, že výstupové rozhovory mohou být se souhlasem všech států zastaveny, aktivitu europoslanců k tomuto problému rádi nevidí, poznamenal Reuters.

O odchod z EU, pro který se loni v červnu vyslovili britští voliči v referendu, Británie oficiálně požádá ve středu. Začne tak dvouletý proces vyjednávání o podmínkách odchodu z evropského bloku, jehož členem se Londýn stal v roce 1973.

Sobotka: prioritou jednání o Brexitu májí být práva občanů EU, kteří v Británii pracují
1080p 720p 480p 360p 240p
Tomský: Rozhodnutí Britského nejvyššího soudu Brexit nijak neohrozí

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!