Evropská levice podpoří Junckera. Výměnou za významné posty

aktualizováno Levicoví šéfové vlád zemí EU slíbili svou podporu kandidatuře lucemburského expremiéra Jeana-Claudea Junckera z Evropské lidové strany na nového předsedu Evropské komise. Výměnou za to budou požadovat funkci předsedy Evropského parlamentu a výraznější zastoupení levice v Komisi. Pokud lidovci na návrh přistoupí, má Juncker své zvolení prakticky jisté. Dvě největší frakce totiž v Evropské parlamentu snadno vytvoří většinu.

 Jean-Claude Juncker
21.6.2014 15:00   |  

O podpoře pro Junckera dnes levicoví šéfové unijních vlád jednali v Paříži, kam je sezval francouzský prezident Francois Hollande. Výsledek jednání ČTK tlumočil český premiér předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. „Myslím si, že by to bylo velké překvapení, pokud by Jean-Claude Juncker nebyl tím kandidátem, kterého navrhne Evropská rada Evropskému parlamentu,“ poznamenal.

Socialisté výměnou za křeslo předsedy Komise pro lidovce žádají další prominentní posty ve vedení EU. „Pokud má být v čele Evropské komise představitel Evropské lidové strany, tak je také důležité, aby v čele dalších institucí v Evropské unii byli viditelně zastoupeni sociální demokraté. Jde nám o to, aby tady bylo vyvážené zastoupení sociálních demokratů a lidovců v klíčových pozicích v Evropské unii,“ uvedl Sobotka.

„Chceme vést diskuzi o tom, aby v čele komise byli viditelně zastoupeni rovněž sociální demokraté, aby tam byly zastoupeny ženy a aby v čele Evropského parlamentu byl v prvním funkčním období sociální demokrat,“ doplnil Sobotka, podle něhož je horkým kandidátem na vedení europarlamentu jeho dosavadní předseda, německý sociální demokrat Martin Schulz.

Představitelé evropské levice na jednání v Paříži

Účastníci pařížského jednání by nyní chtěli rozhodnutí o nominaci nového šéfa urychlit, padnout by mohlo už příští týden na summitu v Bruselu.

Sobotka Junckerovu kandidaturu podpořil už dříve. „Česká vláda respektuje výsledky květnových voleb do Evropského parlamentu, a je proto připravena v zásadě podpořit kandidáta vítězné frakce EPP Jean-Claude Junckera s tím, že premiér Sobotka s ním bude chtít ještě osobně diskutovat priority pro novou Evropskou komisi,“ uvedl ve čtvrtek Úřad vlády.


Čtěte také:

Cameron odmítá Junckera v čele EU, hrozí odchodem z unie

Juncker ztrácí šanci na vedení komise, jasně ho nepodpořila ani Merkelová

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web