Expremiér Nečas, Kiwi.com i strojaři: se Zemanem letí do Číny desítky zástupců českých firem | E15.cz

Expremiér Nečas, Kiwi.com i strojaři: se Zemanem letí do Číny desítky zástupců českých firem

Michal Nosek

Prezidenta Miloše Zemana při návštěvě Číny doprovodí přes čtyři desítky zástupců českých firem. V misi Svazu průmyslu a dopravy jsou zastoupeny podniky z různých oblastí od strojírenských po investiční.

Českým firmám pomáhá s byznysem v Číně i bývalý premiér Petr Nečas. Mimo jiné pracuje i pro společnost Delta Capital. Ta s Číňany podniká ve zdravotnictví. "Záštita od expremiéra v zemích typu Číny vždy otevírá dveře," uvedl k obchodní misi majitel Delta Capital Michael Broda.

"Kontakty v Číně se budují dlouhodobě. Zájem o aktuální misi je velký a jde napříč odvětvími průmyslu i služeb,” říká prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák, který obchodní misi do Číny vede.

Cesty na východ se účastní například vyhledávač levných letenek Kiwi.com. Ten loni celosvětově prodal letenky za 330 milionů eur. Jak zakladatel společnosti Oliver Dlouhý již dříve uvedl pro E15, marže společnosti dosahují zhruba patnáct procent.„Většina provozu v zahraničí se děje přes partnery, vlastní značka má ještě rezervy,“ doplnil Dlouhý, jehož podnik se nyní hodlá prezentovat jako součást podnikatelské mise v Číně. 

Dalším z účastníků je majitel plzeňské firmy ETD Transformátory Juraj Šmatlík, misi si nenechal ujít ani Miloslav Czurilla, majitel blanenského podniku ČeMeBo. Ten vyrábí již od roku 1983 plošné spoje. Ředitel podniku Jiří Novák k významu cesty uvedl, že si firma od čínské mise slibuje rozšíření kontaktů. "Tištené spoje již v Číně vyrábíme. Máme tam osvědčené partnery a nyní budeme hledat a oslovovat další," řekl Novák.

Podívejte se, jak se dříve vyrábělo v Číně:
480p 360p 240p
Podívejte se, jak v Číně vypadala výroba oděvů před 12 lety

Dále jsou v delegaci například zástupci výrobce letadel Aircraft Industries, či továrny na železniční soukolí Bonatrans. Cestu považuje za velmi důležitou i Jan Bulíček, výkonný ředitell elektrotechnické firmy ZPA Pečky.

„Snažíme se rozšířit teritoria dodávek a před několika lety jsme se proto zaměřili  i na čínský trh. Systematickou činností se podařilo získat i certifikát v souladu s čínskou normou HAF 604. Ta je nutná pro umožnění dodávek komponentů pro jaderné elektrárny. Účast zástupce naší společnosti v této misi znamená další logický krok pro rozšíření dodávek na čínský trh,“ řekl Bulíček.

Prezident Zeman v minulosti uvedl, že ho doprovodí podnikatel Petr Kellner. Nejbohatší Čech a majitel skupiny PPF Kellner již se Zemanem u čínského prezidenta byl v roce 2014.

Zeman se v Číně setká s Putinem i Si Ťin-pchingem, řeč bude také o budování Hedvábné stezky

V misi jsou zastoupeny i další firmy z různých oblastí strojírenství, důlní techniky, energetiky, elektrotechniky, lékařských technologií, ochrany životního prostředí a investiční společnosti. Účast na cestě rovněž potvrdily podniky z oblasti dopravy, lázeňství, cestovního ruchu, obchodu, právních služeb nebo poradenství.

Českému vývozu do Číny dlouhodobě dominují automobily, stroje a zařízení k výrobě energie, dále součásti motorových i nemotorových vozidel, čerpadla a elektrická zařízení a spotřebiče. K nejdůležitějším položkám dovozu z Číny pak patří strojírenské výrobky, výpočetní technika spolu s příslušenstvím, paměťové jednotky, telefony a spotřební zboží jako hračky, obuv, oděvní výrobky, nábytek či sportovní potřeby.

Letadlo z Číny se chystá do nebes. Má konkurovat Airbusu i Boeingu

 

 

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Největší nezávislý katalog českých firem