Farage: Londýn ustoupí kvůli trhu EU, ne kvůli migraci

Fotogalerie Británie může přistoupit ke kompromisům, mimo jiné i k platbám do rozpočtu Evropské unie, aby si po odchodu z EU udržela přístup na unijní trh, o ústupcích v otázce kontroly přistěhovalectví ale diskutovat nebude. V rozhovoru pro dnešní vydání francouzského deníku Le Figaro to prohlásil šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage.

Nigel Farage při referendu o brexitu Dalších 11 fotografií v galerii
30.6.2016 10:20   |  

„Rozhodně,“ řekl Farage na dotaz, zda Londýn bude i po odchodu z evropského bloku moci těžit z výhod jednotného trhu. „Můžeme se s EU dohodnout na kompromisech, včetně možných britských příspěvků do unijního rozpočtu, i když k tomu nevidím logický důvod. Nelze ale čekat žádné ústupky v oblasti, kterou Evropa nazývá svobodou pohybu,“ dodal.


Přečtěte si: Hollande: Není důvod, aby Londýn zůstal centrem pro clearing eura


Evropští vůdci včetně předsedy Rady Evropy Donalda Tuska či předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera a představitelů členských států však dali jasně najevo, že Británie po odchodu z EU nebude mít přístup na jednotný trh, pokud nebude respektovat volný pohyb lidí, služeb, zboží a kapitálu.

Podle Farage chce Británie získat zpět kontrolu nad imigrací. „Šlápnout na brzdu unijního přistěhovalectví bylo to, oč nás 17,5 milionu voličů požádalo,“ řekl. Minulý týden ve čtvrtek se pro odchod z EU vyslovilo 52 procent britských voličů.

Galerie: Británie po brexitu

Farage: Je třeba přikročit k článku 50

Šéf britských nacionalistů se domnívá, že Británie by měla aktivovat článek 50 lisabonské smlouvy, který odchod z EU řeší, co nejdříve. „Začínám být toho názoru, že nejistota nás něco stojí, proto je třeba pokročit a aktivovat článek 50 dříve než v září či říjnu. Možná ne zítra, ale bez otálení,“ dodal.

Aktivaci zmíněného článku požaduje po Londýnu Evropská unie, do té doby odmítá s Británií o podmínkách odchodu, a to i neoficiálně, vůbec jednat. Britský premiér David Cameron dal na vědomí, že s opouštěním unie nezačne, neboť je to úkol pro nového ministerského předsedu. Ten by se funkce mohl ujmout v září, kdy si Konzervativní strana zvolí nového vůdce.


Čtěte také:

EU odmítá jednat separátně se Skotskem kvůli brexitu

ECB prý kvůli brexitu nebude spěchat s uvolněním měnové politiky

Sobotka: Cameron udělal chybu, když referendum vypsal

České vývozce brexit zaskočil, proti pádu libry se nepojistil téměř nikdo

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web