Fico: Nemůžeme tolerovat to, že Řecko nechrání Schengen

Není možné tolerovat postup Řecka, které nedodržuje důsledně pravidla Schengenu. Na tiskové konferenci po summitu zemí visegrádské čtyřky a Jižní Koreje to dnes řekl slovenský premiér Robert Fico. Nedodržování závazků k ochraně hranic Aténám vyčetl také maďarský ministerský předseda Viktor Orbán.

Stavba plotu na makedonsko-řecké hranici
3.12.2015 17:28   |  

„Jednoduše nemůžeme zavírat oči a tolerovat, že jsou tu země, které důsledně nedodržují pravidla Schengenu a svojí laxností umožňují další a další příliv obrovského počtu migrantů, často bez kontroly, identifikace,“ prohlásil Fico, který mluvil výhradně o Řecku. „Evropa čelí takovým vážným výzvám, že skončila etika mlčení menších zemí nebo menších seskupení,“ uvedl také.

Některá vyjádření řecké strany podle Fica potvrzují pochybnosti o schopnosti země zajistit ochranu vnější hranice EU. Slovenská vláda je Řecku buď bilaterálně, nebo v rámci Visegrádu ochotna pomoci, a to posláním nejen úředníků, ale i lidí, kteří jsou schopni „fyzicky bránit schengenské hranice“.

Do Řecka se dnes opřel i Orbán. Řekové podle něj nejsou připraveni plnit své závazky na ochranu hranice. Ochrana společných hranic je přitom podle něj odpovědností jednotlivých zemí. Pokud chceme bezpečí, musíme si ho zajistit, nikdo to za nás neudělá, podotkl také. Přístup Řecka dlouhodobě kritizují i čeští politici.


Čtěte také:

Nizozemsko chce prý s dalšími státy Západu vytvořit vlastní mini-Schengen

Tusk: Bez kontroly hranic Schengen nepřežije, je to závod s časem

Juncker: Schengen je v kómatu, je nutné ho vzkřísit

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

JPMorgan: Devizové trhy fungují po brexitu dobře

JPMorgan: Devizové trhy fungují po brexitu dobře

Devizové trhy fungují po čtvrtečním rozhodnutí Britů o odchodu z Evropské unie přes počáteční šok vcelku dobře. Tvrdí to Daniel Pinto z banky JPMorgan Chase, která je největším… více

Komerční prezentace
Mobilní web