Fico: O vytvoření nové vlády by se mělo pokusit pět stran

aktualizováno O složení nové slovenské vlády by se podle premiéra a šéfa strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica mělo pokusit pět stran, všechny by ale nemusely být součástí kabinetu. Fico, jehož strana volby vyhrála, ale ztratila většinu ve sněmovně, zároveň vyloučil spolupráci s krajně pravicovou stranou Kotleba - Lidová strana Naše Slovensko (LS NS). Ta se dostala do sněmovny a stala se jedním z překvapení voleb. Média i politologové označili výsledky za volební pat.

Slovenský premiér a šéf strany Směr-SD Robert Fico
6.3.2016 20:31   |  

Fico také řekl, že kvůli povolebním jednáním možná požádá svého českého kolegu Bohuslava Sobotku, aby zastupoval Bratislavu na pondělním summitu EU s Tureckem.

„Myslím, že je šance na sestavení vlády tak, že by se vybralo ze skupiny pěti stran. Netvrdím, že by měla mít pět členů,“ řekl dnes televizi TA3 Fico, jehož strana získala ve volbách asi 28 procent hlasů a ve 150členné sněmovně přijde o současnou většinu 83 hlasů.


Výsledky slovenských voleb: Fico přišel o většinu, překvapením je úspěch Kotleby


Jednou ze zmiňovaných pěti stran je podle Fica opoziční Most-Híd. Její předseda Béla Bugár dnes ale vyloučil spolupráci s nacionalistickou Slovenskou národní stranou (SNS), což by patrně ještě více zkomplikovalo jednání o sestavení kabinetu. Podle něj pevná vláda nevznikne, proto nelze vyloučit předčasné volby.

Pokud Most-Híd, v jehož řadách jsou kromě představitelů početné maďarské menšiny i zástupci většinového obyvatelstva, nepřistoupí na spolupráci s SNS v rámci široké koalice stran pravého středu, nedokážou kabinet s většinovou podporou ve sněmovně vytvořit ani dosavadní opoziční strany.

Oficiální výsledky parlamentních voleb na Slovensku:

Zdroj: Státní komise pro volby a kontrolu financování politických stran

Fico už dříve oznámil, že se pokusí sestavit novou vládu, jakkoli to nebude snadné a zřejmě to potrvá déle, než bylo dosud zvykem. Předseda slovenských sociálních demokratů se rovněž vymezil vůči LS NS. „Hodnotově jsme tak daleko od sebe, že to nepřichází v úvahu,“ řekl Fico o případné povolební spolupráci Směru-SD se stranou pravicového radikála Mariana Kotleby.

Politici musí najít řešení

Do slovenské sněmovny se dostalo osm stran, což podle politologů a medií zkomplikuje jednání o složení nové vlády. V úvahu tak přichází úřednická vláda, nebo předčasné volby. Fico se postavil proti tomu, aby volební pat vyústil v konání předčasných voleb. „V tomto okamžiku reagovat dalšími volbami je nesmysl. Je na politicích, aby našli řešení,“ řekl.

Na tahu bude nyní prezident Andrej Kiska. Hlava státu podle tradice pověřuje sestavením nové vlády vítěze voleb; samotné pověření je spíše neformálním aktem a neznamená, že prezidentem pověřená osoba se nakonec stane premiérem. Z ústavy vyplývá, že po ustavující schůzi parlamentu, která se musí konat do 30 dnů od vyhlášení výsledků voleb, dosluhující kabinet podá demisi. Dosluhující vláda však zůstává v úřadě až do utvoření nového kabinetu, jejíhož předsedu jmenuje prezident.

Volební neúspěch křesťanských demokratů (KDH), kteří se poprvé v polistopadové éře nedostali do sněmovny, patrně vyústí v personální změny v tomto hnutí. Předseda KDH a bývalý eurokomisař KDH Ján Figeľ oznámil, že o sám i vedení hnutí nabídnou své stranické funkce.


Čtěte také:

Volby skončily patem, hrozí ústavní krize, píšou slovenská média

Čeští politici o Slovensku: Sestavit vládu nebude lehké

Přes 400 tisíc úředníků. Fico vede Slovensko řeckou cestou, míní primátor

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web