Fico žádá svolání summitu V4, obává se migrantů ve střední Evropě | E15.cz

Fico žádá svolání summitu V4, obává se migrantů ve střední Evropě

Fico žádá svolání summitu V4, obává se migrantů ve střední Evropě
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Slovensko žádá svolání schůzky představitelů zemí visegrádské čtyřky (V4) k migraci. Důvodem je obava z přílivu běženců do středoevropských zemí v souvislosti s debatou německých politiků o řešení uprchlické krize. Novinářům to řekl slovenský premiér Robert Fico. Uskupení středoevropských států v současnosti předsedá Česko.

„V souvislosti s diskusemi v Německu zastavit další příliv migrantů a vytvořit zadržovací zóny vzniká nová bezpečnostní situace. Bude potřeba, abychom se setkali na úrovni V4,“ uvedl Fico.

Slovenský premiér dodal, že svému českému kolegovi Bohuslavu Sobotkovi navrhne uspořádání summitu V4 nebo alespoň dvoustrannou schůzku Česka a Slovenska.

„Poté, co země (Německo) pozve na své území statisíce migrantů, nyní vede koaliční rozhovory o vytváření speciálních záchytných zón. V praxi to může znamenat, že když dojde k zastavení přílivu migrantů do Německa, vytvoří se obrovský tlak na některé země. Myslíme si, že to bude zejména Česká republika, určitě to bude Rakousko,“ řekl Fico.

V německé vládní konzervativní unii CDU/CSU v minulých týdnech zesílily hlasy volající po změně postoje v otázce imigrace. Zejména bavorská CSU žádala tvrdší přístup k běžencům a omezení počtu přistěhovalců. Kancléřce Angele Merkelové a bavorskému premiérovi Horstu Seehoferovi se podle německých medií v otázce migrační krize ale podařilo zmírnit vzájemné spory. Shodli se na společném stanovisku, které počítá mimo jiné s vytvořením tranzitních zón pro uprchlíky. Proti vytvoření těchto zón se ale postavil sociálnědemokratický vicekancléř Sigmar Gabriel.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!