Filipíny odmítly jednat s Čínou o nárocích bez uznání arbitráže | E15.cz

Filipíny odmítly jednat s Čínou o nárocích bez uznání arbitráže

Filipíny odmítly jednat s Čínou o nárocích bez uznání arbitráže
19. července 2016 • 09:12
Filipíny odmítly nabídku čínské vlády k bilaterálním rozhovorům o územních nárocích v Jihočínském moři, jednání ale podle Pekingu nemělo brát v úvahu rozhodnutí mezinárodního arbitrážního soudu v Haagu. Dnes to podle agentury AP prohlásil filipínský ministr zahraničí Perfecto Yasay. Arbitrážní soud čínské územní nároky zamítl.

“(Čínský ministr zahraničí) nás vyzval k otevřenosti pro bilaterální jednání, které by ale nebralo v úvahu rozhodnutí arbitráže,“ řekl Yasay. „Řekl jsem mu, že to je něco, co není v souladu s naší ústavou a s našimi zájmy,“ dodal.

Čína uzavře část Jihočínského moře kvůli manévrům, soudu navzdory

Mezinárodní rozhodčí soud před týdnem v úterý rozhodl, že Čína nemá územní nárok na sporné ostrovy v Jihočínském moři, které představují strategicky důležitou oblast. Peking už předem upozornil, že verdikt neuzná.

Oblast, která je bohatá na suroviny a důležitá pro námořní dopravu i rybolov, je dlouho předmětem sporů mezi Pekingem a jeho sousedy. S teritoriálními požadavky Číny mají kromě Filipín problémy i další země regionu - Vietnam, Malajsie, Brunej a Tchaj-wan.

Autor: ČTK
 

businessinfo.cz

  • V digitálním věku skladují firmy většinu dokumentů stále na papíře. A dělá jim to potíže
  • Pro oznamovatele korupce nejsou potřeba nová pravidla, tvrdí podnikatelé
  • Startup Investiční aukce otevřel faktoring i malým a středním firmám
  • Stát shromažďuje příliš mnoho dat, hrozí zneužití, varují poplatníci před kontrolním hlášením