Financial Times: Putin žádal Asada, aby odstoupil. Ten odmítl

Moskvě podle informací ekonomického deníku Financial Times došla trpělivost se syrským prezidentem Bašárem Asadem a v prosinci ho vyzvala k odstoupení, což měl Asad rozzuřeně odmítnout. Odpověděl, že pro Rusko v jeho zemi není budoucnost, pokud nezůstane prezidentem. Zpráva má pocházet od dvou vysoce postavených zdrojů ze západních zpravodajských služeb. Kreml tvrzení listu vzápětí popřel.

 Bašár Asad, Vladimir Putin
22.1.2016 14:42   |  

„Ne, tak to není,“ zdůraznil agentuře TASS v reakci na zprávu britského listu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Putin podle něj neposlal loni žádného emisara, aby vyzval Asada k rezignaci.

Výzvu ruského prezidenta k odstoupení měl Asadovi vyřídit bývalý ředitel vojenské rozvědky GRU Igor Sergun, který zemřel na začátku ledna, podle vyjádření ruské vlády v rekreačním středisku nedaleko Moskvy. Americká konzultační agentura Stratfor ovšem vydala zprávu, podle které Sergun zemřel v Libanonu.

Pohled pod pokličku

„Putin díky intervenci nahlédl pod pokličku Asadova režimu a našel tam mnohem více problémů, než předpokládal,“ cituje ekonomický deník svůj zdroj z tajných služeb.

Určitá deziluze se měla dostavit i u Asadových příznivců. „Povzbuzení po ruském zásahu trvalo jen chvilku, pak přišel pesimismus,“ citují Financial Times podnikatele z Damašku. „Asadovi lidé rychle pochopili, že ten ochraňující velký bratr bude za své služby také něco chtít.“

Západní spojenci i Rusko se nyní snaží vystupňovat diplomatické úsilí k ukončení syrské krize diplomatickou cestou. Očekává se brzké jednání delegací syrské vlády a opozice ve Švýcarsku. Avšak zatímco Západ jako syrská opozice požaduje rychlý odchod Asada, Moskva chce, aby o osudu syrského prezidenta rozhodli až Syřané ve volbách.


Čtěte také:

Syrská opozice bojkotuje rozhovory s Asadem. Nechce ani prostředníky

Kurdové mohou počítat s větší podporou v boji proti IS, slíbil Hollande

Autor: paj, čtk

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web