Finsko se dohodlo s Ruskem, uzavřou hranice pro imigranty

Finsko podepsalo s Ruskem dohodu, která má zabránit migrantům, aby překračovali severní hranici těchto zemí, a zároveň jim zavřít arktickou cestu do schengenské zóny volného pohybu.

Ilustrační foto
23.3.2016 21:03   |  

„Jen občané Finska, Ruska a Běloruska… budou smět překračovat hranici na přechodech Salla a Raja-Jooseppi na severu Finska,“ uvádí se v prohlášení kabinetu premiéra Juhy Sipiläa. „Cílem tohoto omezení je boj proti ilegální migraci,“ dodala vláda.

Finsko tuto zprávu zveřejnilo den poté, co prezident Sauli Niinistö jednal v Moskvě se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Dohoda, která má platit šest měsíců, vstoupí v platnost až po jejím odpovídajícím potvrzení orgány obou zemí.

Přes oba zmíněné finsko-ruské přechody přišlo v uplynulých čtyřech měsících do schengenského prostoru více než 1700 žadatelů o azyl. Převážně jde o Afghánce a Syřany. Finsko, které má 5,4 milionu obyvatel, loni přijalo 32 tisíc žadatelů o azyl.

Norsko už migranty odmítá

Začátkem roku přišli do finského Laponska migranti, kterým předtím Norsko nepovolilo vstup na své území z Ruska.

V roce 2015 si obtížnou arktickou cestu přes Norsko do západní Evropy zvolilo 5500 lidí. V prosinci ale Oslo zakázalo pouštět do země migranty, kteří předtím legálně žili v Rusku nebo přes tuto zemi cestovali, a začalo tyto osoby posílat zpět. Po kritice ze strany nevládních organizací a Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky norská vláda od konce ledna od tohoto postupu upustila.


Čtěte také:

Duda a Štěch: Riziko migrační trasy přes Rusko či Finsko existuje

Zaorálek: Rusko živí migrační krizi, podporuje převaděčský byznys

Nejsevernější uprchlický tábor světa: na norském ostrově čekají na azyl desítky lidí

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Mládek chce OKD půjčit 700 milionů, mají udržet provoz do konce roku

Mládek chce OKD půjčit 700 milionů, mají udržet provoz do konce roku aktualizováno

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) předloží ve středu vládě návrh půjčit těžební firmě OKD, která je v insolvenci, 700 milionů korun. Půjčí je státní podnik Prisko,… více

Mobilní web