Francie přiznala průzkumné lety nad Libyí, kam se přesouvá Islámský stát

Francouzské letectvo vyslalo svá letadla k pozorovacím letům nad ty oblasti Libye, v nichž působí radikálové z organizace Islámský stát (IS). Paříž to oznámila krátce před příletem prezidenta Françoise Hollandea na letadlovou loď Charles de Gaulle. Francie ji vyslala do Středozemního moře po atentátech v Paříži, aby posílila útoky na IS v Sýrii. Je to poprvé, kdy Francie přiznala, že je zapojená do operací v Libyi.

Francouzská stíhačka Dassault Rafale
4.12.2015 14:07   |  

Podle dnešní zprávy Francouzi podnikli dvě průzkumné mise nad severem Libye 20. a 21. listopadu a zaměřili se zejména na okolí měst Syrta a Tobrúk. Podle zdroje z prezidentského úřadu se plánují další průzkumné lety.

Francouzská letadla se od loňska účastní bojů proti IS v Iráku a od letošního září také v Sýrii. Italský premiér Matteo Renzi řekl, že západní svět je stále více znepokojen nárůstem vlivu IS v Libyi. „Hrozí, že se Libye stane dalším místem, kde bude nutné naléhavě zasáhnout,“ sdělil Renzi.

Zdroj z francouzské vlády citovaný agenturou AFP se domnívá, že přesun bojovníků IS do Libye souvisí s tím, že se pro radikály komplikuje přístup do Sýrie. V Tunisku byli v polovině listopadu zadrženi dva Francouzi, kteří se chtěli zřejmě připojit k IS v Libyi. Takzvaný Islámský stát má v této severoafrické zemi podle odhadů dva až tři tisíce lidí.

Chaos v Libyi

Podle specialisty na oblast severní Afriky Kadera Abderrahima se snaží členové IS vyvolat napětí mezi národem Tuarégů a Tubúů, kteří obývají jih Libye. Vystupňování jejich rivality by podle Abderrahima mohlo vést k destabilizaci celé oblasti až po Čad a Súdán.

Libye se po revolučním roce 2011 nedokázala vymanit z chaosu ani ustavit fungující státní instituce. Má dvě vlády a dva parlamenty a tamní bezpečnostní situaci zhoršuje rivalita ozbrojených skupin, které se podílely na sesazení vlády Muammara Kaddáfího.


Čtěte také:

Reakce na americké plány? Irák nepřijme cizí jednotky na své území

Německo vyšle proti Islámskému státu 1200 vojáků, letadla a válečnou loď

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Koloseum prošlo renovací za miliony eur, zaplatil ji soukromník

Koloseum prošlo renovací za miliony eur, zaplatil ji soukromník Fotogalerie

Slavné italské Koloseum je po rozsáhlých úpravách mnohem impozantnější, než tomu bylo dříve. Při opravách za miliony eur byla odstraněna patina a vyčištěna špína ze známé… více

Komerční prezentace
Mobilní web