Francouzská Národní fronta vyloučila svého zakladatele Le Pena | E15.cz

Francouzská Národní fronta vyloučila svého zakladatele Le Pena

Francouzská Národní fronta vyloučila svého zakladatele Le Pena
Jean-Marie Le Pen
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Francouzská krajně pravicová Národní fronta vyloučila ze svých řad zakladatele strany Jeana-Marieho Le Pena. Ten se nedávno dopustil nových antisemitských výroků.

„Plné a odůvodněné rozhodnutí bude brzy oznámeno panu Le Penovi,“ uvedla strana ve svém prohlášení. Bývalý předseda strany byl předmětem disciplinárního řízení kvůli nedávnému provokativnímu prohlášení o holokaustu.

Le Pen zareagoval prohlášením, že je rozhodnutím pobouřen a že se cítí jako oběť přepadení. Zároveň oznámil, že se bude proti svému vyloučení soudně bránit.

Národní fronta vedená Le Penovou dcerou Marine se již pokusila začátkem léta svého zakladatele zbavit členství a předtím čestného předsednictví, ale francouzský soud tomu zabránil s tím, že 87letý politik neměl možnost se bránit na stranickém shromáždění. V nedávném hlasování se 94 procent členů strany vyslovilo pro to, aby mu byl odejmut titul čestného předsedy.

Le Pen bude v Paříži brzy souzen za to, že opět označil plynové komory v nacistických vyhlazovacích táborech za „detaily historie“.

Strana loni vyhrála ve Francii volby do Evropského parlamentu. Le Penová, která je nyní europoslankyní, se hodlá v roce 2017 ucházet o prezidentské křeslo. Otcovy radikální postoje ale její ambice ohrožují a Marine se nyní snaží plně se od Le Pena distancovat.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!