Francouzská vládní rošáda: šéf diplomacie končí, čekají se další změny

aktualizováno Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius oznámil, že odchází z vlády. Podle médií chce prezident François Hollande jmenovat Fabiuse do čela vlivné ústavní rady, francouzské obdoby ústavních soudů. V příštích dnech se prý chystají i další změny ve složení současné levicové vlády.

 francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius
10.2.2016 12:15   |  

Devětašedesátiletý Fabius je šéfem diplomacie od volebního vítězství jeho Socialistické strany na jaře 2012. Podle komentářů musel řešit řadu ožehavých otázek a nebyl vždy zajedno se svým kolegou v čele ministerstva obrany Jeanem-Yvesem Le Drianem.

„Ministr (Fabius) velmi dlouho odmítal letecké údery proti Islámskému státu (IS) v Sýrii. Také nebyl pro vyslání letadlové lodi Charles-de-Gaulle do Perského zálivu. A ohledně Libye byl vždy velmi opatrný, zatímco my si myslíme, že je naopak třeba jednat rychle, dříve než se rakovina IS rozšíří na celou zemi,“ řekl deníku Le Parisien jeden vysoký důstojník francouzské armády.

Šance pro prezidentovu expartnerku

Mezi možnými kandidáty na významný post francouzského ministra zahraničí místo Fabiuse se v objevuje nejčastěji jméno dosavadní ministryně životního prostředí Ségolène Royalové. Tato energická bývalá prezidentská kandidátka je někdejší dlouholetou životní partnerkou Hollandea, se kterým má čtyři děti.

Bez šancí ale podle komentářů nejsou ani Bertrand Delanoë, Martine Aubryová, Michel Sapin, Elisabeth Guigouová a Jean-Marc Ayrault.


Čtěte také:

Francouzi se přou o ústavě, chtějí jednodušší vyhlášení výjimečného stavu

Francouzský premiér: Uznáme Palestinu, jestli se nepohnou mírová jednání

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web