Francouzský ministr Fabius: přístup východu Evropy k imigrantům je skandální | E15.cz

Francouzský ministr Fabius: přístup východu Evropy k imigrantům je skandální

Francouzský ministr Fabius: přístup východu Evropy k imigrantům je skandální
francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Podle francouzského ministra zahraničí je přístup některých východoevropských zemí k imigrantům skandální. Laurent Fabius je přesvědčen, že se to týká i Maďarska, které buduje plot na hranici se Srbskem. Fabius v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Europe 1, televizí RTL a listem Le Monde prohlásil, že Budapešť nerespektuje evropské hodnoty.

Šéf francouzské diplomacie v interview řekl, že je šokován, když slyší hovořit o běžencích jako o „produktech“. „Neměli bychom zapomínat, že to jsou muži, ženy a děti se svými úzkostmi a nadějemi,“ zdůraznil Fabius.

„Když vidím jistý počet zemí Evropy, které neakceptují kvóty, pokládám to za skandální,“ řekl Fabius v rozhovoru. Dodal, že tyto země se nacházejí na východě kontinentu.

Když vidím jistý počet zemí Evropy, které neakceptují kvóty, pokládám to za skandální

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v reakci důrazně odmítl vyjádření svého francouzského kolegy. Maďarsko prý výstavbou plotu jen reaguje na trvající příval migrantů do země. Vyjádření Laurenta Fabiuse označil Szijjártó za „šokující a matoucí“, napsala agentura MTI. Maďarské úřady si kvůli tomu předvolaly francouzského velvyslance v Budapešti, aby podal vysvětlení.

Szijjártó podle MTI řekl, že někteří lidé v Evropě, zdá se, stále nemohou pochopit, že Maďarsko je pod dramatickým tlakem migrace směřující přes západní Balkán. A tato dramatická situace by se mohla do konce roku dál zhoršit, pokud vláda nyní nebude jednat, dodal šéf maďarské diplomacie. Statistiky podle něj ukazují, že do Maďarska může v posledním čtvrtletí vstoupit stejný počet migrantů jako za prvních devět měsíců roku.

Podle tajemníka maďarského ministerstva zahraničí Leventeho Magyara odmítá vláda v Budapešti všechny útoky a urážlivé přívlastky. Maďarské úřady podle agentury Reuters uvádějí, že od letošního 1. ledna policie zadržela na hranicích se Srbskem už více než 140 tisíc migrantů.

Pomohou kvóty?

Evropská komise navrhovala přerozdělení části uprchlíků mezi unijními zeměmi na základě závazných kvót. Dobrovolné přijímání uchazečů o azyl podle agentury AFP naráží na nedostatek ochoty v zemích, jako je Maďarsko, Slovensko, Slovinsko nebo Rakousko. Česká republika je jedním ze států, které se zavedením závazných kvótnesouhlasí a hodlá uprchlíky přijímat dobrovolně podle svých možností.

Odvážně se k této problematice podle Fabiuse staví Německo a Francie je po jeho boku, ale odpovědnost by podle ministra měla převzít celá Evropa.

Evropské hodnoty

Jmenovitě se Fabius vyjádřil kriticky vůči Maďarsku, které podle něj „nerespektuje společné evropské hodnoty“, když na své hranici staví plot. Podle něj by Budapešť měla bariéru odstranit a Evropská unie by měla vést vážnou debatu s maďarskými představiteli.

Maďarsko v sobotu na hranici se Srbskem dokončilo stavbu plotu, od kterého si slibuje zastavení přílivu migrantů do země. Plot se vine podél celé 175 kilometrů dlouhé hranice se Srbskem a zbývá ho ještě vyhnat do plánované výšky čtyř metrů. Přistěhovalecká vlna podle Fabiuse jen tak neskončí a bude trvat několik let. Jejími příčinami jsou totiž chudoba, oslabení států a války. Klimatické změny pak v příštích letech tento jev ještě posílí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!