Frontex posílá na řecké hraniční ostrovy 293 lidí a 15 lodí

aktualizováno Agentura Evropské unie na ochranu vnějších hranic Frontex posílá prvních 293 příslušníků pohraniční stráže a 15 lodí na řecké ostrovy u Turecka. Nasazené síly mají v reakci na žádost o pomoc z Atén pomáhat v kontrole oblasti, přes kterou se denně dostávají do unie tisíce běženců zejména ze Sýrie, Iráku a z Afghánistánu.

 uprchlíci
29.12.2015 19:12   |  

„Frontex začal včera (v pondělí) s rozmísťováním 293 úředníků a 15 lodí na řeckých ostrovech v rámci nové operace s názvem Poseidon Rapid, a to v návaznosti na žádost Řecka o další pomoc na jeho vnější hranici v Egejském moři,“ oznámil dnes Frontex.

„Počet nasazených pohraničníků se postupně zvýší na více než 400, stejně tak se zvýší počet lodí, vozidel a dalšího technického vybavení na pomoc vnitrostátním orgánům, aby zvládly bezprecedentní migrační tlak na vnější hranici Řecka,“ dodal Frontex, který má sídlo ve Varšavě.

Podle posledních údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) letos do Řecka po moři připlulo na 820.000 lidí. Mluvčí Frontexu Ewa Moncureová dnes agentuře AFP sdělila, že se příliv běženců v poslední době poněkud zmírnil, ale stále jich jsou denně tisíce. Jen za prosinec jich z Turecka připlulo kolem 80.000.

Většina uprchlíků z Řecka míří dál do západní Evropy po takzvané balkánské trase, která vede přes území Makedonie, Srbska, Chorvatska a Slovinska. Na řecko-makedonském hraničním přechodu Idomeni začala už také působit mise Frontexu. Čítat má zhruba 20 pohraničníků. Jejich úkolem je především registrovat ty uprchlíky, kteří unikli kontrole na řeckých ostrovech.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Olympijský výbor Rusko z Ria nevyloučil, rozhodovat budou svazy

Olympijský výbor Rusko z Ria nevyloučil, rozhodovat budou svazy

Mezinárodní olympijský výbor Rusko z her v Riu de Janeiro kvůli rozsáhlé dopingové aféře nevyloučil. Rozhodnutí o účasti ruských sportovců na olympiádě ponechá na federacích… více

Mobilní web