Historický okamžik? Na Islandu se pokusí vládu sestavit Piráti | E15.cz

Historický okamžik? Na Islandu se pokusí vládu sestavit Piráti

2. prosince 2016 • 21:25

Třetím pokusem sestavit nový islandský kabinet po říjnových předčasných volbách dnes pověřil prezident Gudni Jóhannesson předsedkyni třetí nejsilnější Pirátské strany Birgittu Jónsdóttirovou. Pokud uspěje, bude v Reykjavíku poprvé vláda vedená Piráty, napsala agentura DPA.

Devětačtyřicetiletá poslankyně a básnířka Jónsdóttirová odmítá svou stranu řadit podle kritéria levicové nebo pravicové politiky. Podle ní jde Pirátům o změnu systému a o skoncování s korupcí a nepotismem. Tento program jim zajistil deset křesel v 63členném parlamentu, kde měli před tím jen tři poslance.

Předchozí dva pokusy vytvořit koaliční vládu ztroskotaly. Nezdarem skončily snahy předsedkyně Levicově-zeleného hnutí Katrín Jakobsdóttirová i předsedy středopravé Strany nezávislosti Bjarnima Bedediktssona.

Piráti mají šanci ovládnout Island, místo premiéra ale nechtějí

Právě Strana nezávislosti volby vyhrála a dostala proto jako první šanci kabinet sestavit. Levicově-zelené hnutí obsadilo druhé místo a příležitost vytvořit vládu získalo hned po Bedediktssonovi. Nyní přišli na řadu Piráti jako třetí nejsilnější strana.

V případě i jejich neúspěchu by prezident teoreticky ještě mohl pověřit sestavením vlády nejmenší parlamentní strany - Sociálně demokratickou alianci a nová liberální uskupení Jasná budoucnost a Vidreisn, což v islandštině znamená obnova či reforma.

Islandské volby se konaly předčasně a vypsány byly po dubnovém odstoupení tehdejšího premiéra Sigmundura Davída Gunnlaugssona. Důvodem jeho rezignace bylo zveřejnění takzvaných Panamských dokumentů, ve kterých figurovalo také jeho jméno a které odhalují praktiky převádění peněz do daňových rájů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!