Írán zakázal dovoz amerického spotřebního zboží

Íránské ministerstvo průmyslu a obchodu zakázalo dovoz veškerého amerického spotřebního zboží. Učinilo tak v očekávání zrušení sankcí na základě jaderné dohody, kterou Teherán letos v červenci uzavřel s šesti světovými mocnostmi, napsala agentura AFP. Nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v neděli varoval před dovozem amerického zboží do země.

 Alí Chameneí, Írán
6.11.2015 7:35   |  

„Abychom podpořili domácí produkci, je nezbytné zabránit vstupu amerického spotřebního zboží a zakázat zboží, které by symbolizovalo přítomnost Spojených států v zemi,“ uvedl v prohlášení ministr průmyslu a obchodu Mohammad Rezá Nematzadéh.

Opatření bylo údajně přijato na základě dopisu, který nejvyšší duchovní vůdce zaslal prezidentovi Hasanovi Rúhánímu na konci října. Ajatolláh Chameneí v němž vyzval k posílení „národní výroby a zamezení dovozu bez omezení a to zejména ve vztahu ke konzumnímu zboží americké provenience“.

Abychom podpořili domácí produkci, je nezbytné zabránit vstupu amerického spotřebního zboží

Podle agentury AP dosáhl v první polovině roku 2015 import zboží z USA do Íránu hodnoty 140 milionů dolarů (3,5 miliardy korun), což je asi o 60 procent více než v prvním pololetí roku předchozího. Teherán dováží z USA hlavně lékařské přístroje, potraviny a osivo.

Součástí dohody o omezení íránského jaderného programu, který Teherán uzavřel s pěti stálými členy Rady bezpečnosti OSN (USA, Rusko, Čína, Británie a Francie) a Německem, je právě i zrušení mezinárodních sankcí, od kterého si země slibuje prudký rozvoj hospodářství.


Čtěte také:

Írán hladově vyhlíží Evropany. Poslední uzavřená velká ekonomika se otvírá světu

Miroslav Zámečník: Írán, země ve stínu embarga

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Turecko rozpustí prezidentskou stráž, puče se účastnila desetina členů

Turecko rozpustí prezidentskou stráž, puče se účastnila desetina členů

Turecko po zmařeném puči rozpustí prezidentskou stráž. Oznámil to turecký premiér Binali Yildirim, uvedl v noci na dnešek portál BBC. V souvislosti s pokusem o převrat úřady… více

Mobilní web