Islámský stát musíme začít bombardovat i v Sýrii, vyzval Cameron

aktualizováno Británie by měla letecké údery na radikály z organizace Islámský stát (IS) rozšířit i na syrské území. Poslance britského parlamentu k tomu dnes vyzval premiér David Cameron. Londýn dosud podniká nálety na islamisty pouze v Iráku.

Britský premiér David Cameron
26.11.2015 13:25   |  

Británie nemůže podle Camerona přenést zodpovědnost za obranu své bezpečnosti na jiné země a očekávat, že za ni ponesou všechna rizika spojená s nálety na IS v Sýrii.

Rozšíření britských leteckých úderů je podle něj nutné, aby radikálové nemohli občanskou válkou zmítanou zemi využívat jako bezpečné útočiště, v němž by plánovali teroristické útoky po celém světě. „Čím déle necháme IS v Sýrii sílit, tím větší bude hrozba,“ uvedl Cameron.

Premiér dnes rovněž odmítl tvrzení, že by nálety na islamisty učinili z Británie pravděpodobnější terč teroristických útoků. Země už totiž podle něj terčem plánovaných útoků je a jediným způsobem, jak jim zabránit, je „začít jednat“.

Cameron se snažil poslance přesvědčit, aby podpořili jeho snahu o rozšíření leteckých úderů na Sýrii mimo jiné s odkazem na změněnou bezpečnostní situaci po pařížských teroristických útocích z 13. listopadu.

Po atentátech v Paříži někteří zákonodárci opoziční Labouristické strany uvedli, že budou hlasovat v parlamentu pro rozšíření náletů na Sýrii navzdory odporu předsedy své strany Jeremyho Corbyna

Zahraniční výbor parlamentu se na počátku listopadu vyslovil proti náletům na IS v Sýrii. Londýn by se podle něj měl soustředit na diplomatické urovnání války v Sýrii. Cameron dnes v parlamentu uvedl, že nálety budou součástí širší strategie na zničení IS, ukončení války v Sýrii a obnovu země.

Británie je součástí koalice států vedené USA, která útočí na pozice radikálů z IS v Iráku. V roce 2013 britští poslanci letecké údery na syrský režim neschválili.

Po atentátech v Paříži někteří zákonodárci opoziční Labouristické strany uvedli, že budou hlasovat v parlamentu pro rozšíření náletů na Sýrii navzdory odporu předsedy své strany Jeremyho Corbyna. Podle agentury AFP by se hlasování mohlo uskutečnit už příští týden. Cameron ale upozornil, že chce nechat hlasovat jen v případě, že bude mít jistou podporu schválení svého návrhu.


Čtěte také:

Ruské nálety v Sýrii prý narušily zásobovací trasy Islámského státu

Cameron o Rusku v Sýrii: Podporují řezníka Asada, strašná chyba

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Bohumil Pečinka: Tajenka jménem Babiš

Bohumil Pečinka: Tajenka jménem Babiš

Zdálo by se, že po středečním hlasování o protikuřáckém zákonu se schyluje k velké krizi ve vládní koalici. Nic není vzdálenější realitě. Všechno bude, jak bylo. více

Komerční prezentace
Mobilní web