Japonsko a Vietnam: Čína musí dodržet verdikt soudu o Jihočínském moři

Japonský premiér Šinzó Abe se shodl se svým vietnamským protějškem Nguyenem Xuan Phucem, že rozhodnutí mezinárodního arbitrážního soudu v Haagu, který tento týden odmítl územní nároky Pekingu v Jihočínském moři, je třeba dodržet. Hlavy států a vlád se účastní summitu evropských a asijských zemí ASEM, který se koná v mongolském Ulánbátaru.

 Západ slunce u Jihočínského moře
15.7.2016 15:03   |  

Mezinárodní rozhodčí soud v úterý rozhodl, že Čína nemá právo na sporné ostrovy v Jihočínském moři, které představují strategicky důležitou oblast, a porušila tak svými kroky svrchovaná práva Filipín. Peking už předem upozornil, že verdikt neuzná. Zároveň nechce, aby se o tomto tématu na summitu v Mongolsku debatovalo.

Summitu ASEM v Ulánbátaru se zúčastní zástupci celkem 51 států a představitelé Evropské unie. V Mongolsku je mimo jiné německá kancléřka Angela Merkelová, ruský premiér Dmitrij Medveděv nebo český prezident Miloš Zeman.


Čtěte také:

Čína proti všem: Jihočínské moře bylo vždy naše

EU tlačí Čínu a další země k vyřešení sporu o Jihočínské moře

Čína prý na sporné ostrovy v Jihočínském moři rozmístila stíhačky

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Nového estonského prezidenta se po marných pokusech parlamentu nepodařilo dnes zatím vybrat ani zvláštnímu voličskému grémiu. Z pěti kandidátů žádný v prvním kole hlasování… více

Mobilní web