Je mi zle z postojů Britů vůči Čechům a Slovákům, říká britský europoslanec Tannock | E15.cz

Je mi zle z postojů Britů vůči Čechům a Slovákům, říká britský europoslanec Tannock

Lucie Bednárová, Info.cz

Brexit odnese nejen ostrovní ekonomika, ale především mladí Britové, říká britský europoslanec Charles Tannock. Britská vláda se navíc podle něj v jednáních o podmínkách brexitu nezachovala správně k milionům lidí z jiných zemí EU včetně Česka nebo Slovenska. „Z postojů proti cizincům z jiných států EU je mi zle a nechci s tím mít nic společného,“ říká pro INFO.CZ Tannock, který je členem konzervativců.

Říká se o vás, že jste jedním z nejvíce proevropsky smýšlejících konzervativců v Evropském parlamentu. Co si pod tím můžeme představit?

Je pravda, že jsem vůči Evropě asi nejotevřenější. Nicméně jsem o to nijak zvlášť neusiloval a už vůbec to nebylo součástí mého kariérního plánu.

Navíc se ani nebudu moct účastnit příštích voleb do Evropského parlamentu (proběhnou na konci května 2019, tj. v době, kdy Spojené království už nebude členem EU; pozn. redakce). Prostě to tak nějak vyplynulo.

Jak by mělo vypadat konečné nastavení vztahů mezi Británií a EU?

Mrzí mne, že stále nevíme, jak to bude vypadat. V jednání pořád zůstávají otevřeny některé otázky, například irské hranice, ale i práva občanů EU, co žijí v Británii.

Šándor: Britské verzi o Skripalovi nevěřím, měl by být mrtvý

Je obrovský skandál, jak se moje země k těmto lidem chovala a chová. Je těžké odhadnout, jak to dopadne. Moc času nezbývá, musí se to vyřešit v červnu nebo nejpozději v říjnu, jinak se to nestihne.

Jak byste si přál vy, aby to dopadlo?

Osobně doufám, že vztahy budou co nejtěsnější. Od začátku jsem říkal, že Británie by měla po odchodu z EU zůstat na jednotném trhu a v celní unii.

Češi nejsou přepracovaní. Do zkrácených úvazků se jim nechce

Věřím, že je tu pořád šance, že tam nakonec zůstaneme. Co se dá s určitostí říct, je, že brexit je nevratný, budoucí vztahy určitě nebudou na úrovni členství v EU a určitě to nebude dobré.

Kampaň za brexit byla plná mýtů a trefovala se do lidí z jiných zemí EU, zejména právě z tohoto regionu, kteří odešli do Británie žit a pracovat. Britům vadilo, že berou práci a pobírají sociální dávky. Jak jste to vnímal?

Rozhodně si nemyslím, že lidé z jiných zemí EU, kteří přišli nebo přicházejí do Británie, představují jakoukoliv hrozbu pro naši kulturu, způsob života nebo ekonomiku.

Jedeme za hranicí kapacit, říká ředitel Budvaru Petr Dvořák. Firma uvažuje o expanzi do Asie

Tito lidé se tu dokázali integrovat, platí tu daně, pracují tvrdě, někteří z nich se tu oženili nebo vdaly. Strašně mě proto rozčilují všechny ty protievropské nebo konkrétněji třeba protipolské postoje, se kterými se běžně setkáváme v médiích. Je mi z toho zle a rozhodně s tím nechci mít nic společného.

Vaše manželka je Slovenka. Řada Čechů, Slováků a Poláků si v době konání referenda o brexitu a po něm stěžovala na nadávky a dokonce i fyzické napadání cizinců. Zažila vaše rodina něco podobného? Máte nějaké osobní zkušenosti?

Ano, moje manželka měla osobní zkušenost a hned vám povím jakou. Stalo se to přesně den poté, co proběhlo referendum. Když vyšla z domu, jeden ze členů Konzervativní strany k ní přistoupil a řekl, jak je šťastný, že vystupujeme z EU a že žádný Polák nebo kdokoliv z východní Evropy sem už nevkročí.

Zeman nemá mluvit do nominací ministrů, míní část vedení ČSSD

Vůbec si neuvědomil, že ona je původem z východní Evropy. A nedošlo mu to ani poté, co se na něj vytřeštěně dívala. Moc dobře to věděl, protože mě i ji dlouho zná.

Celý rozhovor čtěte na INFO.cz >>>


Autor: Lucie Bednárová, Info.cz
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!