Jednání drhne: vydírání Řecka věřiteli dosahuje vrcholu, zní ze Syrizy | E15.cz

Jednání drhne: vydírání Řecka věřiteli dosahuje vrcholu, zní ze Syrizy

Jednání drhne: vydírání Řecka věřiteli dosahuje vrcholu, zní ze Syrizy
Řecký penzista drží vlajku s portrétem Che Guevary na demonstraci proti škrtům
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Za vydírání označil vysoký představitel řecké vládní levicové strany Syriza nové návrhy mezinárodních věřitelů na řešení řecké dluhové krize. Jednání mezi Aténami a věřiteli o podmínkách dalších peněz pro Řecko budou po bezvýsledných středečních diskuzích dnes pokračovat. Nejnovější vyjádření z Řecka podle agentury Reuters poukazuje na to, že hluboké rozpory mezi oběma stranami nemizí.

„Požadavek věřitelů vrátit na stůl devastační opatření ukazuje, že vydírání Řecka dosahuje vrcholu,“ uvedl v řecké televizi Mega TV parlamentní mluvčí levicové Syrizy Nikos Filis. Řekové podle něj trvají na svém požadavku, aby součástí dohody bylo zmírnění řecké dluhové zátěže.

V podobném duchu se vyjádřil rovněž řecký ministr práce Panos Skurletis. „Dohoda nemůže být bez zásadní zmínky a konkrétních kroků v otázce dluhu,“ řekl podle Reuters Skurletis v rozhovoru s veřejnoprávní vysílací stanicí ERT.

Pokud dohoda nezaručí odpis dluhů, nepodpoříme ji, tvrdí část řecké vlády

Mezinárodní věřitelé Řecka ve středu odmítli část řeckých návrhů na řešení řecké dluhové krize, protože by podle nich vedly k další recesi ekonomiky. Věřitelé jsou přesvědčeni, že Atény mají hlavně snižovat výdaje, ale řecká vláda podle svých návrhů chce rozpočet vylepšit především vyšším zdaněním a efektivnějším výběrem daní.

Zadlužená země se snaží získat již dříve dohodnutou zahraniční finanční pomoc, aby mohla příští týden uhradit dlužnou splátku MMF. Řecku jinak hrozí platební neschopnost a možná i odchod z eurozóny.

Dohoda s věřiteli přinese Řecku peníze, ale i další strádání, píše The Guardian

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!