Jednání v euroskupině o Řecku skončilo, pokračování prý v sobotu | E15.cz

Jednání v euroskupině o Řecku skončilo, pokračování prý v sobotu

Jednání v euroskupině o Řecku skončilo, pokračování prý v sobotu
Řecký premiér Alexis Tsipras před schůzkou s věřiteli (25. června 2015)
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Jednání zadluženého Řecka s jeho mezinárodními věřiteli v rámci euroskupiny skončilo dnes v Bruselu také bez dohody a další jednání s ministry financí zemí sdílejících euro jsou plánována na sobotu dopoledne. Podle zahraničních agentur to v Bruselu uvádějí diplomaté.

Šéf euroskupiny, nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem řekl, že dveře jsou stále otevřené pro to, aby Řecko přijalo návrhy svých věřitelů, uvedla agentura Reuters. Ministr dodal, že schůzka ministrů financí tak prozatím skončila.

Řecký premiér Alexis Tsipras podle agentury AFP řekl, že je přesvědčen o schopnosti Řecka a jeho věřitelů dosáhnout dohody o finanční záchraně země, a to navzdory obtížím při jednání a krátkému času, který na rozhovory zbývá.

Řecko se s věřiteli nedohodlo, podá vlastní návrh řešení krize

Pět let problémů

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o úvěrovou pomoc. Dohodlo se přitom na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur (6,6 bilionu korun).

Výměnou za úvěrovou pomoc musely Atény zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně. To prohloubilo hospodářskou recesi, výrazně zvýšilo nezaměstnanost a znamenalo pro řadu Řeků sociální krizi. Nová řecká vláda záchranný program ostře kritizuje a premiér Alexis Tsipras před volbami sliboval zmírnění jeho podmínek.

Eurozóna v únoru schválila čtyřměsíční prodloužení záchranného programu pro Řecko. Výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard korun) ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!