Jsou kvóty mrtvé? Nový návrh Bruselu s nimi nepočítá | E15.cz

Jsou kvóty mrtvé? Nový návrh Bruselu s nimi nepočítá

Jsou kvóty mrtvé? Nový návrh Bruselu s nimi nepočítá
Běženci v chorvatském Tovarniku nastupují okny do vlaku, aby se vyhnuli policejnímu zátarasu
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Povinné kvóty k přerozdělování migrantů v rámci Evropské unie možná nebudou. Podle listu Financial Times s nimi totiž nepočítá aktuální návrh dohody pro úterní jednání ministrů vnitra členských zemí EU, na němž pracují vyjednávači. Počet přijatých uprchlíků by si podle tohoto textu stanovovaly jednotlivé státy samy.

V nejnovějším návrhu nejsou podle Financial Times zmíněny žádné počty migrantů, které by členské země měly přijmout z přetížených států. Návrh tak vychází vstříc Česku, Slovensku, Polsku či pobaltským státům, které se proti kvótám ostře staví od počátku.

Lucembursko se jako předsednická země unie pokouší za každou cenu co nejdříve zprostředkovat sjednání dohody, která má být klíčem k řešení současné zoufalé situace. Ačkoli by kvóty mohly velké západoevropské země v čele s Německem prosadit pomocí většinového hlasování, snaží se o konsensus, aby předešly možné následné negativní reakci států z východu unie.

Kvóty pro imigranty jsou zřejmě nezákonné, ukazuje analýza

Pokud však skutečně aktuální návrh projde, bude podle Financial Times pro Evropskou komisi složitější hledat dlouhodobé řešení situace kolem uprchlíků. Text, o němž píše list, totiž vyřeší přerozdělení 120 tisíc běženců pobývajících v přetížených zemích EU. Pro očekávané další vlny se ale budou muset evropské země shodnout na dalším přerozdělování, což by kvóty vyřešily automaticky.

Úterní jednání ministrů vnitra EU, které by mělo otázku kvót řešit, bude předcházet mimořádnému unijnímu summitu k migraci, který je svolán na středu.

Jana Havligerová: Za všechno může Brusel. A to se hodí

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!