Jste naši strategičtí partneři? Vydejte tedy Güllena, žádá USA Erdogan | E15.cz

Jste naši strategičtí partneři? Vydejte tedy Güllena, žádá USA Erdogan

Jste naši strategičtí partneři? Vydejte tedy Güllena, žádá USA Erdogan
16. července 2016 • 20:23
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan požaduje po Spojených státech, aby vydaly duchovního Fethullaha Gülena, kterého Ankara viní ze zorganizování pátečního vojenského převratu. Erdogan to prohlásil na shromáždění se svými stoupenci v Istanbulu. Jak uvedl, byly to "zahraniční vnější síly, které chtěly obrátit tento národ proti jeho ozbrojeným složkám". Gülen, který žije dlouhá léta v USA, jakýkoli podíl na puči odmítl. Do ulic Istanbulu vyšly na podporu turecké vlády tisíce lidí.

Jak Erdogan dodal, vzhledem k tomu, že jsou USA strategickým partnerem Turecka, měly by jejich požadavku vyhovět. Ankara podle něj nikdy neodmítla podobnou žádost ze strany Washingtonu. Nejmenovaný turecký představitel, kterého citovala agentura AP, uvedl, že země „již připravuje oficiální žádost s detailními informacemi o zapojení Gülena do nelegálních aktivit“.

Převrat zmařen. Tureckem teď probíhá vlna zatýkání vojáků a soudců

Davu svých stoupenců, kteří vykřikovali hesla, že by v zemi měl být zaveden trest smrti, Erdogan na shromáždění řekl, že podobné požadavky by mohly být prodiskutovány v parlamentu. Pokus o puč podle něj provedla jen menšina v turecké armádě. „Armáda je naše a já jsem hlavní velitel,“ řekl.

Autor: ČTK
 

businessinfo.cz

  • V digitálním věku skladují firmy většinu dokumentů stále na papíře. A dělá jim to potíže
  • Pro oznamovatele korupce nejsou potřeba nová pravidla, tvrdí podnikatelé
  • Startup Investiční aukce otevřel faktoring i malým a středním firmám
  • Stát shromažďuje příliš mnoho dat, hrozí zneužití, varují poplatníci před kontrolním hlášením