Juncker: Historie dá Merkelové za pravdu

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker krátce před důležitým summitem Evropské unie podpořil migrační politiku německé kancléřky Angely Merkelové. Historie jí dá za pravdu, uvedl v rozhovoru poskytnutém německému bulvárnímu deníku Bild. Kancléřku Juncker přirovnal k jednomu z jejích předchůdců, „kancléři-sjednotiteli“ Helmutu Kohlovi. Znovusjednocení Německa bylo podle něj totiž zpočátku rovněž sporné.

 předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker
17.2.2016 14:16   |  

Předseda Evropské komise v rozhovoru vyzdvihl první úspěchy evropské migrační politiky. „Díky důležitým rozhodnutím turecké vlády“ se do západní Evropy dostalo mnohem méně běženců, uvedl Juncker. V Řecku se prý navíc daří snímat otisky prstů už 90 procentům žadatelů o azyl, ještě v září to přitom nebylo ani deset procent.

Státnickou roli Merkelové v migrační krizi Juncker přirovnal k úloze Helmuta Kohla během znovusjednocení Německa. Spojení Spolkové republiky a Německé demokratické republiky podle něj také bylo dlouho sporné a nakonec se ukázalo jako správné řešení. „Angela Merkelová v úřadu přečká všechny své současné kritiky,“ řekl Juncker.

Ve čtvrtek v Bruselu začíná důležitý summit, jehož tématem bude kromě požadavků Británie na reformu vztahu s EU hlavně migrace. Zatímco Merkelová sází na prohloubení spolupráce s Tureckem, například země visegrádské čtyřky (Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko) hovoří o takzvaném plánu B, který by spočíval ve vybudování záložních schengenských hranic na jih od Maďarska.


Čtěte také:

Východoevropský tisk: Merkelová je v izolaci, přesto odmítá přiznat chybu

Zaorálek: Summit EU by měl určit jako prioritu zastavení toku migrantů

Sobotka: Migrační krize potřebuje koordinovaný postup celé Evropy

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes irácký ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Neupřesnil však, zda je jeho země… více

Mobilní web