Juncker: Historie dá Merkelové za pravdu

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker krátce před důležitým summitem Evropské unie podpořil migrační politiku německé kancléřky Angely Merkelové. Historie jí dá za pravdu, uvedl v rozhovoru poskytnutém německému bulvárnímu deníku Bild. Kancléřku Juncker přirovnal k jednomu z jejích předchůdců, „kancléři-sjednotiteli“ Helmutu Kohlovi. Znovusjednocení Německa bylo podle něj totiž zpočátku rovněž sporné.

 předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker
17.2.2016 14:16   |  

Předseda Evropské komise v rozhovoru vyzdvihl první úspěchy evropské migrační politiky. „Díky důležitým rozhodnutím turecké vlády“ se do západní Evropy dostalo mnohem méně běženců, uvedl Juncker. V Řecku se prý navíc daří snímat otisky prstů už 90 procentům žadatelů o azyl, ještě v září to přitom nebylo ani deset procent.

Státnickou roli Merkelové v migrační krizi Juncker přirovnal k úloze Helmuta Kohla během znovusjednocení Německa. Spojení Spolkové republiky a Německé demokratické republiky podle něj také bylo dlouho sporné a nakonec se ukázalo jako správné řešení. „Angela Merkelová v úřadu přečká všechny své současné kritiky,“ řekl Juncker.

Ve čtvrtek v Bruselu začíná důležitý summit, jehož tématem bude kromě požadavků Británie na reformu vztahu s EU hlavně migrace. Zatímco Merkelová sází na prohloubení spolupráce s Tureckem, například země visegrádské čtyřky (Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko) hovoří o takzvaném plánu B, který by spočíval ve vybudování záložních schengenských hranic na jih od Maďarska.


Čtěte také:

Východoevropský tisk: Merkelová je v izolaci, přesto odmítá přiznat chybu

Zaorálek: Summit EU by měl určit jako prioritu zastavení toku migrantů

Sobotka: Migrační krize potřebuje koordinovaný postup celé Evropy

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web