Juncker: Vedeme s Polskem dialog, tamní dění není jen vnitřní záležitost

Evropská komise nyní vede s Varšavou o stavu právního státu v zemi dialog, a tak nemá smysl uvažovat o možném trestání Polska, řekl dnes novinářům předseda komise Jean-Claude Juncker. Polsko na tiskové konferenci označil za významného člena unie.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker
15.1.2016 11:10   |  

„Je to dialog, nechci věc dramatizovat. Ale byl bych rád, aby naši polští přátelé brali tuto otázku vážně,“ poznamenal šéf evropské exekutivy. Ta ve středu rozhodla zahájit - především v souvislosti s vývojem okolo polského ústavního soudu - sledování stavu právního státu v Polsku, tedy první etapu několikastupňového procesu, ustaveného v roce 2014.

Chybou by tak podle Junckera byl dojem, že komise má něco proti Polsku, které prý on osobně obdivuje. Není však pravdivý názor, že dění okolo ústavního soudu a veřejnoprávních médií je jen vnitřní polskou záležitostí a že komise nemá v této souvislosti žádné kompetence. „Nemíchejme Polsko a polskou vládu,“ poznamenal.

„Máme pochybnosti a snažíme se zjistit, zda jsou oprávněné,“ poznamenal šéf komise. Existuje podle něj například prostor pro úpravy v některých polských zákonech.


Přečtěte si rozhovor s Maciejem Szymanowským: Nová vláda v Polsku demokracii neohrozí


Teoreticky a po několika etapách diskusí může věc skončit rozhodnutím ostatních členských zemí o tom, že Polsko systematicky porušuje základní hodnoty unie a poté také pozastavením některých jeho unijních práv. Juncker připomněl, že jedním ze vstupů do rozhodování komise o dalším postupu bude také názor expertů štrasburské Rady Evropy.

„Nedává tak smysl, i když to někteří kolegové politici dělají, upozorňovat polskou a evropskou veřejnost na použití článku sedm,“ poznamenal Juncker. Právě sedmý článek unijní smlouvy se zabývá rozhodováním členských zemí o tom, že jeden stát z jejich středu závažně a trvale porušuje základní unijní hodnoty.

Musely by se shodnout jednomyslně, Maďarsko už ale dalo najevo, že takový postup nepodpoří. Kvalifikovaná většina zemí by pak stačila k rozhodnutí o konkrétní podobě pozastavení polských práv v unii.


Čtěte také:

Musíme změnit „svět cyklistů a vegetariánů“, prohlásil polský ministr

Polsko připouští omezení volného pohybu osob. Výměnou za více vojáků NATO

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web