Když Taliban přispěje k míru v Afghánistánu, budeme vstřícnější, tvrdí Moskva

Rusko je ochotno projevit vstřícnost ohledně zmírnění sankcí Rady bezpečnosti OSN proti hnutí Taliban, pokud to přispěje k usmíření v Afghánistánu. Uvedl to zvláštní představitel ruského prezidenta pro Afghánistán Zamir Kabulov.

Bojovníci Talibanu u auta OSN ve městě Kunduz
29.12.2015 15:36   |  

„Podporujeme snahu afghánské vlády o dosažení národního usmíření. Jsme připraveni pružně přistupovat k otázkám možného oslabení sankčního režimu vůči Talibanu, pokud to nebude odporovat národním zájmům Afghánistánu,“ řekl agentuře TASS Kabulov, který je současně ředitelem příslušného odboru na ministerstvu zahraničí.

Taliban je podle ruského diplomata znepokojen rychlou expanzí jiného radikálního hnutí v Afghánistánu, a sice Islámského státu (IS), který mu od loňského léta přebírá bojovníky i finanční zdroje, včetně obchodu s narkotiky. Na jaře a v létě došlo mezi příslušníky obou hnutí i k potyčkám.

Jsme připraveni pružně přistupovat k otázkám možného oslabení sankčního režimu vůči Talibanu

Prý právě kvůli soupeření se Taliban pokouší posílit své pozice po celé zemi a na severu Afghánistánu se v září dokonce pokusil ovládnout město Kunduz, které je regionálním centrem. Stalo se tak poprvé od roku 2001, kdy vládu Talibanu v Afghánistánu svrhla invaze vedená Spojenými státy v odvetě za teroristické útoky na USA.

Situace podle ruského diplomata mezitím dospěla k roztržce uvnitř hnutí a odpůrci mully Muhammada Mansúra, který nedávno v čele radikálů nahradil mullu Muhammada Umara, těží i z pomoci oddílů IS. „V současnosti dochází k potyčkám jak mezi různými skupinami v hnutí, tak mezi členy Talibanu a Islámského státu,“ prohlásil Putinův zmocněnec.

Taliban kontakty dementoval

Sám Taliban před dvěma dny popřel tvrzení ruských diplomatů, že si s Moskvou vyměňuje informace potřebné k boji s IS, jehož oddíly se údajně zmocnily několika afghánských regionů. Kabulov ve středu podle agentury AFP prohlásil, že Rusko udržuje v zájmu boje s IS otevřené komunikační kanály k výměně informací s afghánským Talibanem. Zájmy Talibanu se podle něj objektivně protínají s ruskými.

Afghánské hnutí ale tvrzení ruského diplomata popřelo. „V boji s takzvaným Islámským státem nepotřebujeme žádnou pomoc. Žádné kontakty v tomto směru neudržujeme, žádnou diskusi s nikým nevedeme,“ uvedl Taliban na svém webu.

Teroristé z hnutí Islámský stát ovládají podle AFP části některých východoafghánských regionů, zejména v provincii Nangarhár, která hraničí s Pákistánem. Na stranu IS prý přeběhli někteří bojovníci Talibanu nespokojení s velením. Sám Taliban ale hrozbu IS nepovažuje za vážnou a tvrdí, že IS má pod kontrolou pouze malé území v jedné z 34 afghánských provincií.


Čtěte také.

Rusko podle Kremlu zvažuje dodávky zbraní afghánistánu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

USA v kosmickém výzkumu nedoženeme, přiznala Moskva. Pak výrok vzala zpět

USA v kosmickém výzkumu nedoženeme, přiznala Moskva. Pak výrok vzala zpět Fotogalerie

Překvapivě chmurné vyhlídky ruské kosmonautiky na schůzi ministerstva průmyslu v Moskvě prezentoval vicepremiér Dmitrij Rogozin, který ve vládě odpovídá za vesmírný program. I… více

Komerční prezentace
Mobilní web