Kerry navštívil uzbeckého diktátora, podle kritiků balancuje na hraně

Ministr zahraničí USA John Kerry se pyšní tím, že se nebojí jednat ani s těmi nejrepresivnějšími režimy na světě. Tvrdí, že díky jeho aktivitě se zlepšila situace v zemích, jako je Kuba nebo Írán. O víkendu si vybral další tvrdé sousto – zavítal do Uzbekistánu, jehož pověst ohledně lidských práv se může poměřovat se Severní Koreou.

Johne Kerry během návštěvy Uzbekistánu
2.11.2015 16:06   |  

Americké velvyslanectví v uzbecké metropoli Taškentu popsalo režim prezidenta Islama Karimova jako „hrůzný svět bující korupce, organizovaného zločinu, otrocké práce na plantážích s bavlnou a mučení“. Tento popis není zrovna ukázkou umění diplomacie, také prosákl na veřejnost z interní komunikace ambasády, když byl zveřejněn na serveru WikiLeaks.

Karimov je u moci už čtvrt století a za tu dobu se změnilo jen málo, snad s výjimkou dětské práce. Šéf americké diplomacie s ním údajně strávil hodinu během své cesty po zemích střední Asie. Není ovšem první, následuje zavedenou praxi svých předchůdců. Ti se podle všeho domnívali, že osobní domluva spojená s hrozbou sankcí přimějí diktátora ke změně stylu. Podle zpráv organizací pro lidská práva je ale dopad podobných kroků na režim zanedbatelný.

Washington potřeboval s uzbeckým vedením spolupracovat hlavně kvůli válce v Afghánistánu. Poté, co s americkou armádou omezili spolupráci Pákistánci, stal se Uzbekistán tranzitní zemí pro zásobování a přesun jejích jednotek. Podle deníku The New York Times existují zprávy o tom, že během Bushovy éry Uzbekistán Američanům předával osoby podezřelé z terorismu.

Protiváha Rusku

V současné době už je ale situace podstatně odlišná, americké jednotky se z Afghánistánu stahují a vnucuje se tedy otázka, jaký zájem Kerryho vedl k návštěvě letitého diktátora. Nabízí se odpověď, že zájem ekonomický. Už dlouho se mluví o vytvoření „Nové hedvábné stezky“, ale od sloganu k realitě je pořád daleko – středoasijské země kladou pohybu zboží přes své území obrovské překážky. Totéž platí o ropě nebo elektřině.

Někteří analytici mají jasno: Spojené státy se snaží vyvážit rostoucí Putinův vliv na mezinárodní scéně. A kladou si otázku, zda vztahy s takovými vůdci, jako je Karimov, nepodkopávají integritu USA, které si zakládají na ideálech svobody jednotlivce.

Nevhodné dotazy se nepřipouští

Kerry si je tohoto dilematu nepochybně vědom a místo obvyklé chvály řekl na adresu uzbeckého režimu jen: „Obdivuji, co jste vy a vaše vláda dokázali s ohledem na zachování vaší historie a kultury. Vybudovali jste něco, co je v ostrém kontrastu k tomu, co teď ve světě působí Islámský stát.“

Po Kerryho projevu chtěla uzbeckému prezidentovi položil dotaz na lidská práva novinářka z listu The Washington Post, byla ale rychle vyvedena z místnosti americkou a uzbeckou ochrankou. Karim se k tématu nepovažoval za nutné vyjadřovat. Kerryho balancování na hraně nyní pokračuje návštěvou Kazachstánu, Tádžikistánu a Turkmenistánu.

Ochranka vyvádí americkou novinářku, která chtěla uzbeckému prezidentovi položil dotaz na lidská práva


Čtěte také:

Kerry: Americké speciální jednotky nemají v Sýrii bojovat proti Asadovi

Kerry jednal s izraelským premiérem, chce zastavit násilí

Marian Hronek Autor: Marian Hronek editor E15 a E15 weekly

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web