Kerry: Syrské vládní síly páchají válečné zločiny. Musí to přestat | E15.cz

Kerry: Syrské vládní síly páchají válečné zločiny. Musí to přestat

ČTK

Syrské vládní síly, které bombardují město Halab, jsou zodpovědné za zločiny proti lidskosti a za válečné zločiny. Řekl to dnes šéf americké diplomacie John Kerry, který se spolu s diplomaty z desítky evropských a arabských zemí sešel v Paříži se zástupci syrské opozice. 

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier po schůzce vyzval Rusko a Damašek, aby nechaly odejít lidi z obklíčeného Halabu. Podle Kerryho by Moskva a Damašek mohly projevit alespoň trochu vstřícnosti.

"Slepé bombardování, které provádí režim, porušuje mezinárodní právo a v mnoha případech představuje zločiny proti lidskosti a válečné zločiny. To musí přestat," prohlásil Kerry během společné tiskové konference se svým francouzským kolegou Jeanem-Markem Ayraultem.

Kerry navštívil uzbeckého diktátora, podle kritiků balancuje na hraně

Exilová opozice na konferenci v Paříži vyjádřila ochotu obnovit mírové rozhovory s vládou v Damašku "bez předběžných podmínek", uvedl francouzský ministr zahraničí.

Opozice však mezitím ztratila značnou část svého vlivu, navíc ji ani syrský režim, ani jeho ruský spojenec nikdy neuznali, připomněla agentura AFP. Na hlavním bojišti u Halabu na severu země pokračují vládní vojska v utěsňování svého sevření okolo zbývajících povstaleckých sil ve východních čtvrtích. Ty houfně opouštějí civilisté, za poslední dva dny je jich kolem 50 000, tvrdí ruské ministerstvo obrany.

V Ženevě budou o stažení povstalců z východního Halabu ještě dnes jednat vojenští zástupci Spojených států a Ruska. Kerry při této příležitosti Rusko vyzval, aby projevilo "trochu vstřícnosti". Jak upozornil, povstalci nevěří ani režimu, ani ruským silám a obávají se, že kdyby souhlasili s odchodem z Halabu, aby město zachránili, tak budou hned napadeni. Jsou tak přesvědčeni, že mají na výběr buď zemřít v Halabu, anebo zemřít v Idlibu.

Po více než půl století vlaje na Kubě americká vlajka

Do Idlibu odešli Syřané z mnoha jiných oblastí, kde se povstalci vzdali a přistoupili na příměří, denně jsou ale hlášeny nálety na Idlib.

"Rusko a (syrský prezident Bašár) Asad mají teď navrch, mohli by tedy projevit trochu vstřícnosti," poznamenal Kerry.

Jednání o íránském jaderném programu se komplikují


Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!