KLDR bude dál vyrábět jaderné zbraně. I přes zavedení nových sankcí | E15.cz

KLDR bude dál vyrábět jaderné zbraně. I přes zavedení nových sankcí

ČTK

Severní Korea považuje nejnovější sankce OSN vůči ní za nepřátelský čin a zcela je odmítá. Ve vývoji jaderných zbraní hodlá pokračovat. Dnes to oznámil mluvčí severokorejského ministerstva zahraničí.

Rada bezpečnosti OSN v pátek rozšířila sankce proti Severní Koreji v reakci na opakované testování balistických raket. Šlo o první rezoluci, kterou vypracovaly společně Spojené státy a Čína od nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa do úřadu. Čína je považována za spojence KLDR.

Sankce jsou podle KLDR nepřátelským činem, jehož cíl je odzbrojit KLDR a hospodářsky ji zničit. "Ať už bude tlak jakýkoli, nepřestaneme s budováním jaderného arzenálu, který má chránit územní celistvost KLDR," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí KLDR.

OSN přijala vůči KLDR další sankce, pro jejich zavedení je i Peking

Rada bezpečnosti přijala vůči KLDR sankce poprvé v roce 2006 a od té doby je opakovaně zpřísnila v reakci na pět severokorejských jaderných testů a množství raketových zkoušek.

Nejnovější sankce v zásadě rozšiřují seznam společností a jednotlivců z KLDR, kterým jsou zmrazována zahraniční aktiva a je omezována možnost cestovat. Nyní šlo o čtyři společnosti a 14 osob.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!