KLDR slaví 70. výročí strany, Kim je prý připraven na válku

Fotogalerie Severní Korea oslavuje 70. výročí založení vládnoucí Korejské strany práce (KSP) a při této příležitosti uspořádala mohutnou vojenskou přehlídku, podle BBC patrně největší v dějinách této izolované asijské země. Prezident Kim Čong-un pak v projevu prohlásil, že jeho země je připravena na jakoukoli válku, kterou povedou Spojené státy.

Kim Čong-un během oslav 70. výročí strany Dalších 8 fotografií v galerii
10.10.2015 13:08   |  

„Revoluční výzbroj strany znamená, že jsme připraveni vést jakoukoli válku, kterou vyprovokují američtí imperialisté,“ prohlásil severokorejský vůdce na hlavním Kim Ir-senově náměstí v Pchjongjangu. Přítomen byl i vysoký představitel Čínské komunistické strany jako vyslanec prezidenta Si Ťin-pchinga.

Severní Korea pravidelně odsuzuje vojenské cvičení Spojených států a Jižní Koreje a označuje je za přípravu na válku.

„Naše revoluční síly jsou připraveny chránit náš lid a modré nebe nad naší vlastí,“ uvedl Kim a zdůraznil nezbytnost nadále „všemi prostředky“ posilovat severokorejskou armádu. Prý díky této politice se KLDR stala „nedobytnou pevností“ a „globální vojenskou velmocí“, tvrdil Kim, který podle pozorovatelů vypadal uvolněně a sebejistě.

Přehlídka měla začít už dopoledne, její začátek se ale zřejmě kvůli dešti posunul zhruba o tři hodiny, takže začala až odpoledne tamního času. Přehlídka byla tradiční ukázkou vojenské síly režimu. Státní televize ukazovala záběry tisíců vojáků pochodujících v zástupech přes Kim Ir-senovo náměstí, následovaly kolony tanků a další vojenské techniky.

Severokorejské síly se chlubí rostoucí flotilou bezpilotních letounů, raket dlouhého doletu a dalších zbraní, jejichž ukázky jsou pozorně sledovány kvůli zjištění novinek v arzenálu jedné z nejuzavřenějších zemí světa. Agentura AFP označila dojem z přehlídky za impozantní.

Na Kim Ir-senovo náměstí jako ústřední bod slavností od rána proudily davy lidí s kyticemi plastových květin. „Ať žije neporazitelná Korejská strana práce,“ hlásal transparent vyvěšený z balonu nad náměstím, pojmenovaném po zakladateli KLDR a praotci nynějšího severokorejského vůdce.

Po jeho boku stál čínský host Liou Jün-šan, pokládaný za „muže číslo pět“ v nejužším vedení čínských komunistů. Jde o nejvýše postaveného čínského návštěvníka od Kimova nástupu k moci před čtyřmi lety. Liou doručil dopis od čínského prezidenta, vyjadřující zájem o posílení vzájemných vztahů, které pošramotil spor o severokorejský jaderný program. Dopis vybízí Pchjongjang k obnovení šestistranných rozhovorů na toto téma. Usmívající se Kim a Liou spolu hovořili prostřednictvím tlumočníka.

KLDR před oslavami avizovala, že by mohla vypustit raketu dlouhého doletu s družicí. Američané ale zhruba před měsícem na základě analýzy satelitních snímků dospěli k závěru, že na hlavní severokorejské střelnici se žádná taková akce nechystá. Vědci naopak objevili pohyb v prostoru severokorejské jaderné střelnice, jeho důvody jsou ale nejasné.

Země, které vládne třetí generace Kimů jako jediná komunistická dynastie v dějinách, podnikla tři jaderné testy, a to v říjnu 2006, v květnu 2009 a pak v únoru 2013. Nyní hrozí čtvrtou zkouškou jaderné zbraně.


Čtěte také:

KLDR prý obnovila provoz v hlavním jaderném komplexu v Jongbjonu

KLDR chystá vojenské cvičení u sporné námořní hranice

Kim Čong-un potrestal stranické předáky, podcenili prý sílu Jižní Koreje

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Michael Romancov: Svět podle Trumpa a velká Evropa

Michael Romancov: Svět podle Trumpa a velká Evropa

Blížící se prezidentské volby v USA přinesou souboj Donalda Trumpa s Hillary Clintonovou. Řada pozorovatelů již přišla s názorem, že zatímco Trump bude v kampani mávat strašáky v… více

Mobilní web