Křehké příměří v Sýrii zatím odolává, i když ho mohli porušit Asad a Rusko

aktualizováno Příměří v Sýrii, které vstoupilo v platnost v noci z minulého pátku na sobotu, je v zásadě dodržováno, řekl generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Dodal, že světové i regionální mocnosti prověřují jednotlivé informace o porušování klidu zbraní. Přibližně v 15:00 SEČ se sejde pracovní skupina monitorující příměří. Stane se tak na žádost Francie, která prý obdržela zprávy o pokračujících útocích na umírněnou syrskou opozici.

 ilustrační foto, Sýrie, boje,
29.2.2016 14:16   |  

„Mohu vám říci, že klid zbraní je dosud v zásadě dodržován, i když jsme zaznamenali několik incidentů,“ řekl Pan Ki-Mun na tiskové konferenci v Ženevě po setkání se zmocněncem OSN pro Sýrii Staffanem de Misturou. Dodal, že pracovní skupina pro Sýrii se nyní bude snažit zajistit, aby se tyto incidenty neopakovaly.

Na opakované porušování příměří poukazuje od uplynulého víkendu jak Rusko, klíčový spojenec syrského prezidenta Bašára Asada, tak takzvaná umírněná opozice.

Kritika za všech stran

Skupina se sejde dnes kolem 15:00 na žádost Paříže. Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault oznámil, že Paříž má zprávy o útocích na umírněnou syrskou opozici, které pokračují navzdory příměří. „Máme informace, že na oblasti ovládané umírněnou syrskou opozicí pokračují útoky, včetně leteckých,“ uvedl Ayrault podle agentury AFP v Ženevě na okraj zasedání Rady pro lidská práva OSN.

Údajné porušování klidu zbraní kritizoval také šéf syrské opoziční vyjednávací komise (HNC) Asad Zubí, podle nějž může křehké příměří naprosto zkolabovat kvůli neustávajícím útokům režimu prezidenta Bašára Asada. Zubí v televizi Al-Arabíja dodal, že příměří podle něj skončilo ještě dřív, než začalo. „Máme další způsoby, jak ochránit náš lid,“ uvedl Zubí bez dalších podrobností.

Klid po pěti letech

Dohoda o příměří mezi syrskou vládou a opozicí je první po pěti letech od vypuknutí konfliktu, který si vyžádal už 270 tisíc mrtvých a miliony uprchlíků. S klidem zbraní souhlasil jak Asad, tak stovky ozbrojených skupin a kurdští bojovníci. Příměří se netýká radikálních skupin, jako je Islámský stát a An-Nusra.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes prohlásil, že proces zastavování bojů v Sýrii „je v plném proudu“, i když už od začátku bylo jasné, že to nebude jednoduché. „Je ale zásadní, že dohody (o příměří) bylo dosaženo,“ dodal Peskov.


Čtěte také:

Bývalý izraelský generál: Rusko v Sýrii působí jako zmatený medvěd

UNHCR: Většina uprchlíků ze Sýrie vystudovala střední nebo vysokou školu

Autor: Karolína Flaszová

Komentáře

Čtěte také

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes irácký ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Neupřesnil však, zda je jeho země… více

Mobilní web