Kreml a Minsk jsou na prahu obchodní války

Integrace postsovětských států by se měla po Novém roce posunout do dalšího stadia, spolupráce mezi Ruskem, Běloruskem a Kazachstánem však v praxi nefunguje podle očekávání. Aktuálním problémem jsou spory mezi Moskvou a Minskem o přesun zboží přes společnou hranici.

 Oblast kolem Kremlu, Moskva
11.12.2014 8:09   |  

Ruská celní služba si podle agentury TASS v těchto dnech stěžovala, že Bělorusové na hranici obnovili kontroly, které byly zrušeny v rámci celní unie v roce 2011. Podle polského deníku Rzeczpospolita už Bělorusové na hranici zkonfiskovali dvacet tun banánů, 400 litrů lihovin a několik stovek krabiček cigaret.

„Informace poskytované ruskými masmédii o údajném návratu k celním kontrolám na hranicích s Ruskem jsou v rozporu s realitou,“ uvedli však včera běloruští celníci. Minsk přitom nedávno pohrozil reakcí na to, že Rusko zpřísnilo kontroly dodávek běloruského ovoce a zeleniny a zakázalo dovoz masných a mléčných produktů dvacítce společností s tím, že obsahují nebezpečné bakterie a antibiotika.

Současné rozmíšky mají kořeny v tom, že se Minsk odmítl připojit k embargu západního zboží. Rusko tvrdí, že na jeho území přes Bělorusko dostávají zakázané produkty, které jsou oficiálně určené k tranzitu do Kazachstánu. Moskva Minsk žádala, aby podobným praktikám zabránil.

Prezident Alexandr Lukašenko před pár dny prohlásil, že zákaz dovozu produktů z jeho země nahrává „šmelinářům“, kteří profitují na prudkém vzestupu cen potravin na ruském trhu. „Dodávky běloruského zboží značně zpomaluje růst cen v Ruské federaci a samozřejmě známe ty, kteří se na ně mračí,“ uvedl.


Čtěte také:

Svět se připravuje na obchodní válku ropných mocností

Moskva rozjíždí obchodní válku. Zakázala dovoz džusů z Ukrajiny

Začátek obchodní války? Rusko zakazuje dovoz polského ovoce a zeleniny

Autor: Pavla Palaščáková

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web