Kuba již nepatří mezi země, které podporují terorismus, rozhodly USA

Spojené státy formálně vyškrtly Kubu ze seznamu zemí podporujících terorismus. Vymazání Kuby z černé listiny je klíčovým krokem pro obnovení diplomatických vztahů, které byly zpřetrhány po kubánském komunistickém převratu z roku 1959.

 Budova kubánského ministerstva vnitra
29.5.2015 17:14   |  

Nyní se očekává, že Havana i Washington opět otevřou svá velvyslanectví. Kuba označila zařazení na seznam státu podporujících terorismus jako zásadní překážku v obnovení diplomatických vztazích mezi státy.

Termín, kdy k otevření velvyslanectví dojde, zatím znám není. Kubánský prezident Raúl Castro tento měsíc naznačil, že ambasády by mohly začít fungovat hned poté, co USA vyškrtnou Kubu ze seznamu.

Kuba byla na americkém seznamu států podporujících terorismus 33 let. V rámci politického usmíření obou zemí oznámil americký prezident Barack Obama v polovině dubna Kongresu, že hodlá Kubu z listiny vyškrtnout.

Zákonodárci poté měli 45 dní na to, aby se proti Obamovu záměru ohradili, námitky však nevznesli. Zmíněná lhůta dnes vypršela, čímž se pro Obamovo rozhodnutí otevřela cesta.

Embargo trvá

To má převážně symbolické důsledky. Formálně umožňuje Kubě získávat americkou ekonomickou pomoc, stejně jako uzavírat smlouvy o dodávkách vojenských materiálů, jenže Kuba stále patří na sankční seznam USA.

„Většina omezení exportu a zahraniční pomoci zůstávají v platnosti v rámci širšího ekonomického embarga z počátku šedesátých let,“ sdělil agentuře Reuters americký představitel pod podmínkou anonymity.


Čtěte také:

USA uvolňují embargo vůči Kubě: padl zákaz dovozu doutníků

Konec 50letého embarga: Obama plánuje otevření ambasády na Kubě

Castro vyzval Obamu ke zmírnění protikubánského embarga

Autor: vaj

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web