Kurdové si odhlasovali nezávislou federaci. Proti je Asad, Rusko i Turecko

Zástupci tří kurdských regionů dnes odhlasovali ustavení federálního systému v kurdských oblastech na severu Sýrie. Vláda v Damašku to označila za nelegální. Představitelé kurdských regionů jednali na konferenci ve městě Rmílán v severosyrské provincii Hasaká. Odhlasovali tam ustavení federace na území třech oblastí obývaných převážně Kurdy. Jedná se o lokality u turecké hranice. Mnohé z nich vybojovaly kurdské milice YPG v bojích s islámskými radikály.

Z Kobaní lidé do Evropy neodcházejí, naopak, desetitisíce se jich vrací. Do obrany se zapojují i ti, kteří měli domy v okolních vesnicích, kde stále ještě není bezpečno. Dalších 23 fotografií v galerii
17.3.2016 12:51   |  

Už ve středu Kurdové oznámili, že jejich federální správa bude zastupovat nejen zájmy Kurdů, ale také Arabů a Turkmenů, kteří v těchto oblastech také žijí. Damašek tento krok označil na nelegální a tvrdí, že na řízení země nebude mít dopad.


Přečtěte si exkluzivní reportáž ze Sýrie: Válka s Islámským státem na vlastní kůži


Proti kurdské federaci na severu jsou i oponenti Damašku. Rusko jako hlavní spojenec syrského režimu se domnívá, že o tom, zda se Sýrie stane v budoucnu federací, rozhodnou Syřané. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že Rusko se vždy snažilo zapojit Kurdy do mírových rozhovorů. Proti jejich účasti ale byla syrská opozice, za níž stojí kromě jiných Turecko, a to je zásadně proti legalizaci nároků Kurdů.

Ankara reagovala na dnešní z právu z Rmílánu velmi rychle, když oznámila, že Turecko je proti vytváření nových struktur v Sýrii a proti jednostranným krokům diktovaným etnickými důvody.


Čtěte také:

Do Sýrie se můžeme vrátit během několika hodin, slibuje Putin

Kurdové vyhlásí na severu Sýrie federaci. Na mírové rozhovory už nehledí

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Olympijský výbor Rusko z Ria nevyloučil, rozhodovat budou svazy

Olympijský výbor Rusko z Ria nevyloučil, rozhodovat budou svazy

Mezinárodní olympijský výbor Rusko z her v Riu de Janeiro kvůli rozsáhlé dopingové aféře nevyloučil. Rozhodnutí o účasti ruských sportovců na olympiádě ponechá na federacích… více

Mobilní web