Kvůli sporům s Čínou schválilo Japonsko rekordní peníze pro armádu

Japonská vláda dnes schválila rekordně vysoký vojenský rozpočet, který vůbec poprvé překročil hranici pěti bilionů jenů (asi bilion korun). Tento krok přichází v době, kdy Tokio zesiluje spolupráci s Washingtonem a Čína čím dál tím asertivněji prosazuje své územní nároky v místních mořích.

Japonský vojenský transportní letoun Kawasaki XC-2
24.12.2015 9:00   |  

Rozpočet ve výši 5,1 bilionu jenů představuje navýšení o 1,5 procenta v porovnání s letošním rokem a jde už o čtvrté postupné zvýšení vojenského rozpočtu za vlády premiéra Šinzóa Abeho. Abe po svém nástupu do funkce ukončil desetiletí škrtů v rozpočtu na obranu.

Vojenský rozpočet je součástí národního rozpočtového plánu, který má vstoupit v platnost od dubna 2016. Celý národní rozpočet musí schválit parlament. Japonsko posiluje dohled a ochranu svých jižních ostrovů v oblasti, kde vede několik územních sporů s Čínou. Vojenský rozpočet zahrnuje nákup hlídkových letounů, torpédoborce s protiraketovou ochranou a stíhaček F-35.


Čtěte také:

EU tlačí Čínu a další země k vyřešení sporů o Jihočínské moře

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web