Kvůli sporům s Čínou schválilo Japonsko rekordní peníze pro armádu

Japonská vláda dnes schválila rekordně vysoký vojenský rozpočet, který vůbec poprvé překročil hranici pěti bilionů jenů (asi bilion korun). Tento krok přichází v době, kdy Tokio zesiluje spolupráci s Washingtonem a Čína čím dál tím asertivněji prosazuje své územní nároky v místních mořích.

Japonský vojenský transportní letoun Kawasaki XC-2
24.12.2015 9:00   |  

Rozpočet ve výši 5,1 bilionu jenů představuje navýšení o 1,5 procenta v porovnání s letošním rokem a jde už o čtvrté postupné zvýšení vojenského rozpočtu za vlády premiéra Šinzóa Abeho. Abe po svém nástupu do funkce ukončil desetiletí škrtů v rozpočtu na obranu.

Vojenský rozpočet je součástí národního rozpočtového plánu, který má vstoupit v platnost od dubna 2016. Celý národní rozpočet musí schválit parlament. Japonsko posiluje dohled a ochranu svých jižních ostrovů v oblasti, kde vede několik územních sporů s Čínou. Vojenský rozpočet zahrnuje nákup hlídkových letounů, torpédoborce s protiraketovou ochranou a stíhaček F-35.


Čtěte také:

EU tlačí Čínu a další země k vyřešení sporů o Jihočínské moře

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Rakušané budou znovu volit prezidenta, rozhodl ústavní soud

Rakušané budou znovu volit prezidenta, rozhodl ústavní soud aktualizováno

Rakousky ústavní soud zrušil výsledky druhého kola prezidentských voleb. Své rozhodnutí odůvodnil nesrovnalostmi při sčítání hlasů. Volby velmi těsně vyhrál kandidát Zelených… více

Komerční prezentace
Mobilní web