Kypr odmítá obnovení přístupových rozhovorů Turecka s EU

Kypr dnes odmítl dát svůj souhlas k obnovení přístupových rozhovorů Turecka s EU. Komplikují se tak podmínky pro přijetí migrační dohody předběžně dojednané mezi oběma stranami na pondělním mimořádném summitu v Bruselu.

 Turecký prezident Erdogan
8.3.2016 16:14   |  

„Pokud jde o turecký požadavek k otevření kapitol jednostranně blokovaných Kyperskou republikou, zachovává prezident (Nikos Anastasiadis) nadále svůj pevný postoj,“ sdělil dnes podle agentury AFP kyperský mluvčí Nikos Christodulidis. Podle něj je nezbytné, aby Turecko nejprve splnilo své povinnosti.

Kyperská republika, jejíž severní část je nadále okupována tureckou armádou, právě touto okolností nadále zdůvodňuje svůj nekompromisní přístup k Ankaře. Z 35 kapitol přístupových rozhovorů jich Kypr zablokoval šest.


Čtěte také: Sjednocení Kypru je na dosah ruky, tvrdí Kerry. Ostrov je rozdělený přes 40 let


Kypr je rozdělen právě od turecké invaze z července 1974, kdy Ankara vyslala do severní třetiny ostrova vojska v reakci na pokus o převrat nacionalistických kyperských Řeků. Ti chtěli připojit Kypr k Řecku. Kypr je nyní členským státem EU, ale fakticky jde jen o jižní, řeckou část ostrova, zatímco severní republiku s převážně tureckým obyvatelstvem uznává jen Turecko.

Obnovení přístupových rozhovorů patří mezi turecké podmínky pro to, aby mohla Ankara mimo jiné začít přijímat zpět z Řecka blízkovýchodní uprchlíky a zastavit tak proud běženců zaplavující tuto jihovýchodní zemi EU.


Čtěte také:

EU zaplatí Turecku 81 miliard na uprchlíky a rozmrazí přístupové rozhovory

Ankara po EU žádá další miliardy eur za pomoc s uprchlíky

Nové turecké návrhy EU překvapily, summit se protáhne

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web