Lavrov vrací úder. Zřejmě dojde k vyhoštění desítek amerických diplomatů a zavření budov v Moskvě | E15.cz

Lavrov vrací úder. Zřejmě dojde k vyhoštění desítek amerických diplomatů a zavření budov v Moskvě

ČTK

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v reakci na protiruské sankce Spojených států navrhl prezidentu Vladimiru Putinovi vyhoštění 35 amerických diplomatů a rovněž uzavření dvou budov využívaných Američany v Moskvě.

Washington ve čtvrtek oznámil, že uvalil na Moskvu sankce a rovněž vypověděl 35 ruských diplomatů. Souvisí to s americkými obviněními, že se Rusové snažili ovlivnit prezidentské volby v USA ve prospěch Donalda Trumpa.

Lavrov v televizním projevu uvedl, že konkrétně Putinovi navrhl vyhoštění 31 zaměstnanců americké ambasády v Moskvě a čtyř diplomatů z generálního konzulátu USA v Petrohradě. Dále nebudou moci američtí diplomaté využívat rekreační zařízení na předměstí Moskvy a skladiště jižně od ruské metropole.

Spojené státy trestají Putina kvůli hackerským útokům, vyhodily 35 ruských diplomatů

Obvinění, která USA vznesly proti Rusku, jsou podle šéfa ruské diplomacie nepodložená. Ruští představitelé včetně Putina v minulosti nařčení ze zásahů do voleb opakovaně odmítali. Lavrov také dodal, že nové americké sankce nezůstanou bez odpovědi.

Televizní stanice CNN s odvoláním na americké činitele již dříve informovala, že ruské úřady rovněž rozhodly o uzavření angloamerické školy v Moskvě. Uzavřenou školu navštěvují děti zaměstnanců americké, britské a kanadské ambasády a také dalších anglicky mluvících cizinců žijících v metropoli.

Spojené státy v rámci sankčních opatření rovněž zablokovaly ruskému personálu přístup do dvou komplexů vlastněných ruskou vládou v New Yorku a ve státě Maryland, další sankce míří na ruskou civilní tajnou službu FSB a vojenskou rozvědku GRU. Vypovězení ruští diplomaté dostali 72 hodin na to, aby Spojené státy opustili.

Putin: Rusko bude pokračovat v nastoleném demokratickém kurzu
Putin není zkorumpovaný boháč, odmítl Kreml výrok amerického náměstka

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!