Libye sestavila vládu národní jednoty, má smířit soupěřící frakce

Libyjští politici se shodli na sestavení vlády národní jednoty. Kabinet bude mít 32 členů a má pomoci sjednotit soupeřící libyjské frakce. Země měla dosud dvě vlády a dva parlamenty sídlící odděleně v Tripolisu a v Tobrúku.

Ilustrační foto (boje v Tripolisu)
19.1.2016 11:04   |  

Na složení kabinetu se dohodla prezidentská rada, i když se pod seznam nových ministrů podepsalo jenom sedm z devíti jejích členů. Jednání o usmíření libyjských skupin zprostředkovala OSN.

Libye je hluboce rozvrácená od revoluce v roce 2011 a dvě vlády měla od léta 2014. Za každou z nich stály různé ozbrojené skupiny, z nichž některé se účastnily boje proti bývalému režimu. Zatím není jasné, kdy a kde začne kabinet pracovat.

Od vlády národní jednoty se očekává, že Libyi přinese stabilitu a bude schopná se vypořádat se islámskými radikály, kteří do Libye pronikají.

Podle agentury Reuters se už ale rýsují nové problémy, protože s novým kabinetem nesouhlasí někteří z poslanců obou parlamentů. Podle nich ve vládě nejsou jednotlivé frakce a skupiny zastoupeny vyváženě.


Čtěte také:

Francie přiznala průzkumné lety nad Libyí, kam se přesouvá Islámský stát

Ztráta pro Islámský stát: Američané zřejmě zabili jeho velitele v Libyi

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Skupina Home Credit v letošním prvním pololetí vytvořila zisk 59,3 milionu eur (1,6 miliardy korun), o rok dříve vykázala ztrátu 90 milionů eur (2,43 miliardy korun). Tahounem… více

Mobilní web