Libye sestavila vládu národní jednoty, má smířit soupěřící frakce

Libyjští politici se shodli na sestavení vlády národní jednoty. Kabinet bude mít 32 členů a má pomoci sjednotit soupeřící libyjské frakce. Země měla dosud dvě vlády a dva parlamenty sídlící odděleně v Tripolisu a v Tobrúku.

Ilustrační foto (boje v Tripolisu)
19.1.2016 11:04   |  

Na složení kabinetu se dohodla prezidentská rada, i když se pod seznam nových ministrů podepsalo jenom sedm z devíti jejích členů. Jednání o usmíření libyjských skupin zprostředkovala OSN.

Libye je hluboce rozvrácená od revoluce v roce 2011 a dvě vlády měla od léta 2014. Za každou z nich stály různé ozbrojené skupiny, z nichž některé se účastnily boje proti bývalému režimu. Zatím není jasné, kdy a kde začne kabinet pracovat.

Od vlády národní jednoty se očekává, že Libyi přinese stabilitu a bude schopná se vypořádat se islámskými radikály, kteří do Libye pronikají.

Podle agentury Reuters se už ale rýsují nové problémy, protože s novým kabinetem nesouhlasí někteří z poslanců obou parlamentů. Podle nich ve vládě nejsou jednotlivé frakce a skupiny zastoupeny vyváženě.


Čtěte také:

Francie přiznala průzkumné lety nad Libyí, kam se přesouvá Islámský stát

Ztráta pro Islámský stát: Američané zřejmě zabili jeho velitele v Libyi

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Zátěžové testy bank: u dna skončily UniCredit, Société Générale i Erste

Zátěžové testy bank: u dna skončily UniCredit, Société Générale i Erste

Většina evropských bank by obstála i za velmi hluboké recese, některé ale i tak budou muset posílit kapitál. Ukázaly to výsledky zátěžových testů, které zveřejnil Evropský… více

Mobilní web