Lidovci a TOP 09 stojí za Junckerem, socialisté za Schulzem

Analýza

Historicky první debaty kandidátů na post předsedy Evropské komise odstartovaly v pondělí v nizozemském Maastrichtu. Podle nových pravidel Lisabonské smlouvy mají lídři jednotlivých frakcí ve volbách do Evropského parlamentu velkou šanci stát se šéfy evropské exekutivy. A největší mají nejvyšší šéf lidovců a bývalý lucemburský premiér Jean-Claude Juncker a lídr socialistů a šéf Evropského parlamentu Martin Schulz.

 Evropský parlament
2.5.2014 8:28   |  

Juncker v Maastrichtu prohlásil, že si přeje „Evropu, která nesní, ale která koná“. Schulz zase sliboval voličům v případě svého zvolení „návrat spravedlnosti a férovosti“. Druhá debata se konala v úterý v Evropském parlamentu a protivníci se ještě potkají ve Florencii či v německé televizi.

O osudu příštího šéfa komise ale nerozhodují jen voliči a následně hlavy států. Důležité je i to, jak se národní strany v novém Evropském parlamentu poskládají do frakcí. Podle průběžných analýz PollWatch zpracovávaných London School of Economics má zatím větší šanci na úspěch Juncker.

„Navzdory stále menšímu rozdílu zůstává EPP (lidovci) před S&D (socialisté), a to poměrem 217 křesel ku 208,“ uvádí výzkumníci v květnové prognóze. Schulze budou z českých europoslanců určitě volit delegáti vládní ČSSD. „Martina Schulze považuji za výborného kandidáta na post předsedy komise.

Stávající a možné budoucí složení EP

Také moji přátelé v Německu ho považují za nejdůvěryhodnějšího politika německé SPD. Setkal jsem se s ním zatím dvakrát, i osobně na mne udělal velmi dobrý dojem,“ řekl deníku E15 lídr eurokandidátky ČSSD Jan Keller. Pro Junckera budou naopak hlasovat europoslanci TOP 09 a lidovci.

Nyní nejpopulárnější strana ANO paradoxně nejspíše nebude hlasovat pro nikoho z favoritů. Strana Andreje Babiše chce totiž vstoupit k evropským liberálům a ti nominovali bývalého belgického premiéra Guye Verhofstadta. Stejně tak lídr ODS Jan Zahradil z frakce evropských konzervativců tvrdí, že nebude hlasovat ani pro jednoho. A čeští komunisté podporují lídra radikální levice, Řeka Alexise Tsiprase. Frakce konzervativců a euroskeptiků vlastní kandidáty neurčily.

Je také možné, že poprvé dojde na vyjednávání vítěze s menšími uskupeními. Zatímco dříve se o předsedovi komise radily hlavy států a europoslanci obou velkých frakcí pak jen zvedli ruku, nyní je možné, že se spojenectví lidovců a socialistů rozpadne. A partnery vítěze se stanou liberálové, konzervativci či radikální levice.


Čtěte také:

Názory odjinud: Test důvěry v Evropu se blíží

Evropské volby. Útok českých politických stran bude nebývale silný

Studie: Evropské volby posílí putinův hlas v EU

Autor: David Klimeš

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web