Limity na víza mají v Británii odpůrce

4.11.2010 6:53   |  

Plánované omezení vydávání pracovních víz způsobuje v britské koaliční vládě napětí. Návrh ministra pro imigraci Damiana Greena totiž není přijímán tak jednoznačně, jak se očekávalo. Británie chystá takzvaný „immigration cap“ na vydávání víz od příštího dubna, prozatím operuje s dočasným limitem, který má zabránit přívalu žádostí před zavedením trvalé hranice.

Podle ministra pro imigraci Damiana Greena „nekontrolovaná migrace“ Británii škodí. Vydávání povolení k pobytu chce ze současných téměř dvou set tisíc snížit na několik desítek tisíc ročně. Ujišťuje přitom, že pravidla budou nastavena tak, aby ti nejlepší měli v Británii dveře otevřené. Tomu ale příliš nevěří ani někteří Greenovi kolegové v koaliční vládě. Limit na imigranty ze zemí mimo EU měli konzervativci ve svém volebním manifestu, liberální demokraté mu ale ještě před zformováním vlády oponovali. Podle librálnědemokratického ministra obchodu Vince Cabla poškodí opatření konkurenceschopnost britských firem.

Zpráva speciální komise britské dolní sněmovny navíc zjistila, že opatření v podobě, v jaké jsou navrhována, by s počty imigrantů příliš nehnula. I pokud by Británie odmítla všechny mimoevropské žádosti o pracovní víza, snížila by počet přistěhovalců méně než o dvacet procent. Podle výboru by tak bylo nutné zaměřit opatření i na další druhy migrace. „Starosti nám dělá především potenciální efekt na mezinárodní studenty, kteří tvoří přibližně čtvrtinu všech dlouhodobých povolení k pobytu,“ uvedl předseda výboru Keith Vaz.

Podle britského statistického úřadu stoupla čistá migrace, to jest rozdíl v počtu osob z Británie odcházejících a naopak do ní přicházejících, v roce 2009 meziročně z 33 tisíc na 196 tisíc lidí. Nejvíc žadatelů, přes půl milionu, bylo z indického subkontinentu, následovali Afričané a Asiaté.

Fotbal ano, věda ne?

Debata o plánovaných vízových limitech rozvířila i vody britské akademické obce. Osm nositelů Nobelovy ceny poslalo Westminsteru otevřený dopis, v němž varovali, že budoucnost Spojeného království jako světové špičky výzkumu a technologie závisí právě na schopnosti nalákat nejlepší odborníky z celého světa. „Vláda považovala za nutné vytvořit výjimku z pravidel pro fotbalisty v Premier League a je smutnou reflexí našich priorit, pokud nedokážeme ocenit elitní vědce a inženýry,“ stojí mimo jiné v dopise.

Autor: Vendula Krumpholcová

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web