Lotyšsko chce zavést tresty pro popírače sovětské okupace | E15.cz

Lotyšsko chce zavést tresty pro popírače sovětské okupace

Lotyšsko chce zavést tresty pro popírače sovětské okupace
Riga
• 
ZDROJ: Miroslav Tryner
13. února 2014 • 09:41
Lotyšsko připravuje legislativu, která pobouřila Rusy. Parlamentní výbor pro právní záležitosti podpořil návrh trestat až třemi lety vězení popírání okupace země. Tou předkladatelé chápou dobu od obsazení Lotyšska Rudou armádou v roce 1940 po rozpad SSSR.

K zákonu se vyjádřil ruský nacionalista Vladimir Žirinovskij. „Je to nechutné, zachránili jsme je a celou Evropu před fašismem,“ poznamenal a navrhl z Rigy stáhnout velvyslance. Alexej Puškov ze zahraničního výboru Státní dumy tvrdí, že norma je pokusem o přepis historie. Zlehčuje prý roli protihitlerovské koalice a omlouvá Lotyše, kteří kolaborovali s nacisty.

Součástí legislativy je přitom i trestnost popírání nacistické okupace, což by mělo dopad na organizátory oslav lotyšských jednotek SS. Podle Puškova ale nelze aktivity Hitlera a Stalina na lotyšském území stavět na roveň. Zatímco nacistické Německo chtělo zem vymazat z mapy, Sověti zachovali její územní integritu a správní úřady, což jí umožnilo znovu nabýt suverenity, podotkl.

V Lotyšsku žije početná ruská menšina a soužití etnik není snadné. Moskva a Riga nyní vedou ostrou debatu o podobě vzdělávání minority, respektive o výuce v ruštině. Za rodný jazyk ji považuje asi třetina obyvatel země, i když k ruské národnosti se hlásí 27 procent lidí.

 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!