Lucembursko ustoupí, zpřísní podmínky pro zdanění podniků | E15.cz

Lucembursko ustoupí, zpřísní podmínky pro zdanění podniků

27. prosince 2016 • 17:48

Lucembursko začátkem příštího roku zpřísní pravidla pro zdanění podniků. Pro velké firmy tak bude obtížnější tuto malou evropskou zemi využít, když se budou chtít vyhnout placení daní.

Informovaly o tom dnes lucemburské úřady. Daňový systém Lucemburska se dostal do centra pozornosti v roce 2014 v důsledku úniku informací o kontroverzních daňových dohodách země s nadnárodními podniky.

Podle nových daňových pravidel budou finanční toky mezi dvěma různými divizemi stejné firmy posuzovány stejně jako transakce mezi dvěma zcela samostatnými podniky, uvedla agentura Reuters. Nová pravidla vstoupí v platnost 1. ledna.

Lucembursko láká investory na těžbu surovin ve vesmíru

Evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová zpřísnění daňových pravidel v Lucembursku vítá. Evropská komise loni v říjnu došla k závěru, že daňové výhody, které Lucembursko poskytlo italské automobilce Fiat, jsou v rozporu s pravidly o státní pomoci.

Komise vyšetřuje i přístup lucemburských daňových úřadů k dalším podnikům. Vestagerová se nevyjádřila k tomu, jaký vliv bude mít zpřísnění pravidel na tato vyšetřování.

Brusel: Daňové úlevy pro Starbucks a Fiat jsou proti pravidlům

Média v roce 2014 zjistila, že Lucembursko uzavíralo s některými podniky tajné dohody a umožňovalo jim platit nižší daně. Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ) tehdy přišlo s výčtem stovek nadnárodních firem, které takto v minulosti postupovaly. Patřily mezi ně například Apple, Amazon, IKEA, Pepsi či Axa.

Aféra zvaná LuxLeaks tehdy vzbudila rozhořčení a podkopala důvěryhodnost šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera. Ten byl dlouholetým premiérem Lucemburska.

Šéf lucemburské diplomacie přesvědčoval ministry V4 o kvótách

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!