Lucembursko ustoupí, zpřísní podmínky pro zdanění podniků | E15.cz

Lucembursko ustoupí, zpřísní podmínky pro zdanění podniků

ČTK

Lucembursko začátkem příštího roku zpřísní pravidla pro zdanění podniků. Pro velké firmy tak bude obtížnější tuto malou evropskou zemi využít, když se budou chtít vyhnout placení daní.

Informovaly o tom dnes lucemburské úřady. Daňový systém Lucemburska se dostal do centra pozornosti v roce 2014 v důsledku úniku informací o kontroverzních daňových dohodách země s nadnárodními podniky.

Podle nových daňových pravidel budou finanční toky mezi dvěma různými divizemi stejné firmy posuzovány stejně jako transakce mezi dvěma zcela samostatnými podniky, uvedla agentura Reuters. Nová pravidla vstoupí v platnost 1. ledna.

Lucembursko láká investory na těžbu surovin ve vesmíru

Evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová zpřísnění daňových pravidel v Lucembursku vítá. Evropská komise loni v říjnu došla k závěru, že daňové výhody, které Lucembursko poskytlo italské automobilce Fiat, jsou v rozporu s pravidly o státní pomoci.

Komise vyšetřuje i přístup lucemburských daňových úřadů k dalším podnikům. Vestagerová se nevyjádřila k tomu, jaký vliv bude mít zpřísnění pravidel na tato vyšetřování.

Brusel: Daňové úlevy pro Starbucks a Fiat jsou proti pravidlům

Média v roce 2014 zjistila, že Lucembursko uzavíralo s některými podniky tajné dohody a umožňovalo jim platit nižší daně. Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ) tehdy přišlo s výčtem stovek nadnárodních firem, které takto v minulosti postupovaly. Patřily mezi ně například Apple, Amazon, IKEA, Pepsi či Axa.

Aféra zvaná LuxLeaks tehdy vzbudila rozhořčení a podkopala důvěryhodnost šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera. Ten byl dlouholetým premiérem Lucemburska.

Šéf lucemburské diplomacie přesvědčoval ministry V4 o kvótách

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!