Maďarsko plánuje zadržovací tábory u hranic a vyšší tresty pro převaděče | E15.cz

Maďarsko plánuje zadržovací tábory u hranic a vyšší tresty pro převaděče

Maďarsko plánuje zadržovací tábory u hranic a vyšší tresty pro převaděče
Na maďarské hranici je kvůli migrantům ostnatý drát
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Vláda premiéra Viktora Orbána předloží příští týden maďarskému parlamentu ke schválení soubor 13 novel zákonů reagujících na současnou uprchlickou krizi. S odvoláním na předsedu parlamentní frakce vládnoucí strany Fidesz o tom informovala agentura MTI. Součástí opatření proti ilegální imigraci má být i vytvoření tranzitních zón podél maďarsko-srbské hranice či možnost vyhlášení výjimečného stavu v případě masového přílivu běženců.

V tranzitních zónách u jižních hranic by měly fungovat zadržovací tábory, které by bylo možné opustit jen směrem do Srbska. Migranti a uprchlíci by v nich museli zůstat do doby, než by skončilo jejich azylové řízení, uvedl předseda frakce Fideszu v parlamentu Gergely Gulyás. Právě zrychlení azylového řízení na několik dní by mělo být další součástí navrhovaných změn.

Podle návrhu, který příští týden poputuje do parlamentu, bude moci vláda mimořádný stav napříště vyhlásit i v případě masového přílivu běženců, což dosud možné nebylo.

Novela zákona o obraně země by měla umožnit zapojení armády do ostrahy hranic. Vláda by k němu ale podle Gulyáse přistoupila pouze v krajním případě, vojáci by u sebe prý navíc neměli mít smrtící zbraně.

Přísnější tresty pro převaděče

Fidesz se chystá podle Gulyáse novelizovat i trestní zákoník. Trestným by se mohlo stát například i ničení pohraničního plotu, s přísnější penalizací by v případě schválení zákona museli počítat převáděči. Úřady by jim také mohly zabavit peníze získané pašováním lidí. Sami ilegální imigranti by mohli být vypovězeni ze země.

Případy týkajícími se ilegální imigrace ze Srbska by se podle Gulyáse mohly po změně zákona zabývat výhradě soudy v jihomaďarském Szegedu.

Podpora Jobbiku jistá

Žádné z chystaných opatření není v rozporu s mezinárodním právem, uvedl Gulyás. Pro schválení některých z nich bude prý potřeba dvoutřetinová většina. Tu sice kabinet premiéra Orbána ztratil už po únorových doplňovacích volbách ve Veszprému, podle předpokladů ale návrhy vládního tábora podpoří přinejmenším krajně pravicová opoziční strana Jobbik. V platnost by měl balíček vstoupit už v polovině září.

Gulyás také obvinil Evropskou unii z toho, že podle něj provádí „nezodpovědnou politiku pobízení ekonomických migrantů, aby zamířili do Evropy za lepší budoucností“.

Maďarsko nyní dokončuje plot podél své 175 kilometrů dlouhé hranice se Srbskem, přesto do země dál denně proudí tisíce běženců na takzvané balkánské trase. Podle dnes zveřejněných údajů imigračního úřadu požádalo v srpnu o azyl v Maďarsku zatím 38 912 lidí. V červnu jich přitom bylo 16 578. Letos policie zadržela na maďarsko-srbské hranici více než 140 tisíc běženců.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!