Martin Čaban: Jak Cameron hrál, až prohrál | E15.cz

Martin Čaban: Jak Cameron hrál, až prohrál

24. června 2016 • 10:03
Davida Camerona je škoda. Mezi evropskými lídry patřil k těm střízlivějším, realističtějším, státničtějším. Navíc byl jedním z posledních věrohodných nositelů étosu úspor a strukturálních ekonomických reforem, na které se v mnoha zemích rádo zapomnělo poté, co se Evropa jakž takž oklepala z krize a státní dluhy svůdně zlevnily.

Nicméně je jasné, že nemohl jinak. Když politik vsadí prakticky všechno a prohraje, odchází. V Česku už si na to moc nepamatujeme, ale z hlediska zdraví evropské demokracie je normální chování Cameronovo, nikoli politiků, kteří sedí ve vládě a současně tutéž vládu obviňují z podpory korupce.

Cameron byl až do sečtení hlasů v úspěšným politikem i premiérem. Nicméně vabank, jejž rozehrál, aby uklidnil a udržel pohromadě vlastní stranu, se mu krutě vrátil.

V historii zůstane zcela jistě zapsán jako premiér, který neudržel Británii v EU, a dost možná také jako premiér, který stál na začátku další velké vlny silného pnutí uvnitř Spojeného království a vzestupu separatistických tendencí.

Dějiny se s Cameronem mazlit nebudou. Nic na tom nezmění ani fakt, že se ke své brutální prohře postavil čelem a oznámil odchod. To je hezké, ale pořád platí, že do vnitrostranické hry vsadil mnohem mnohem víc, než měl. A prohrál.

 

businessinfo.cz

  • V digitálním věku skladují firmy většinu dokumentů stále na papíře. A dělá jim to potíže
  • Pro oznamovatele korupce nejsou potřeba nová pravidla, tvrdí podnikatelé
  • Startup Investiční aukce otevřel faktoring i malým a středním firmám
  • Stát shromažďuje příliš mnoho dat, hrozí zneužití, varují poplatníci před kontrolním hlášením