Měnová politika dominuje summitu G20

11.11.2010 16:32   |  

Snahy zemí skupiny G20 dohodnout se na jednotné akci, která by podpořila a stabilizovala světovou ekonomiku, se zatím míjí účinkem. Nejdůležitějším tématem summitu je měnová politika, paralyzovalo jej ale propuknutí krize v Irsku.

Nejvíce pozornosti je přesto věnováno sporu USA a Činy o měnovou politiku. Při nanovo zažehla podpora americké ekonomice ve výši 600 miliard dolarů ze státních rezerv. Ministr financí USA Timothy Geithner přesto popřel, že by se Washington ve své snaze podpořit růst domácí ekonomiky uchýlil k oslabování dolaru. Před takovými kroky varovali ruští zástupci, kteří se obávají snahy řady zemí oslabit své měny, aby tím dosáhli stimulace ekonomického růstu. „Domníváme se, že takový postup uvrhá trhy do nejistoty a způsobuje kolísavost měn, podněcuje také obavy z globálních měnových válek,“ řekl nejmenovaný člen ruské delegace agentuře Reuters.

Rusko na summitu bojuje za otevření západoevropských a severoamerických trhu, samo má ale podle washingtonského Petersonova institutu mezinárodní ekonomiky nejuzavřenější hospodářství ze všech zemí G20.

Na setkání panují obavy, že irské hospodářské problémy by s sebou mohla stáhnout další země eurozóny, především Španělsko a Portugalsko. Irská vláda přesto popřela, že by její země potřebovala záchranný balíček ve stylu Řecka. Účastníky jihokorejského setkání uklidňoval i předseda Evropské komise José Manuel Barroso, když tvrdil, že EU disponuje nástroji, jak irskou krizi zvládnout.

K dosavadním nezdarům se přidává krach dohody o volném obchodu mezi USA a Jižní Koreou, která měla být uzavřena v předvečer summitu. Setkání se mělo stát fórem, na kterém bohaté země spolu s rostoucími ekonomikami vytvoří nová pravidla pro světovou ekonomiku a obchod. Podle Reuters se ale očekává, že vyjednávači nepůjdu dále než ministři financí států G20 na minulý měsíc konané schůzce, přestože právě prohloubení dosažených dohod bylo cílem summitu.

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web