Merkelová a Porošenko se dohodli s Putinem. OBSE bude sledovat Debalceve | E15.cz

Merkelová a Porošenko se dohodli s Putinem. OBSE bude sledovat Debalceve

Merkelová a Porošenko se dohodli s Putinem. OBSE bude sledovat Debalceve
Ukrajinský voják hlídkuje nedaleko Debalceve (3. únor 2015)
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Německá kancléřka Angela Merkelová a ukrajinský prezident Petro Porošenko v pondělí večer vyzvali v telefonické konferenci ruského prezidenta Vladimira Putina, aby přiměl proruské separatisty na východě Ukrajiny respektovat příměří dojednané minulý týden v Minsku.

Podle mluvčího německé vlády Steffena Seiberta se Merkelová s Porošenkem a Putinem dohodla i na konkrétních krocích, které by měly umožnit pozorovatelské misi Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) sledovat situaci kolem města Debalceve, kde pokračují tvrdé boje. Podrobnosti o těchto krocích ale mluvčí neřekl. Povstalci zahraniční pozorovatele do města odmítají pustit.

Seibert též uvedl, že dnes by na východní Ukrajině mělo začít oboustranné stahování těžkých zbraní, jak bylo v Minsku také dojednáno. Na odsun výzbroje do vzdálenosti 50 až 140 kilometrů - podle druhu zbraní - mají strany dva týdny.

Boj v Debalceve nezastavíme, vzkazují separatisté

Nicméně pokud jde o Debalceve, vůdce doněckých povstalců Denis Pušilin dnes agentuře Reuters zopakoval, že vzbouřenci boj o město nezastaví, protože na to „nemají morální právo“. Tvrdil zároveň, že jsou nuceni reagovat na palbu ukrajinských jednotek.

„Musíme palbu opětovat, pracovat na zničení palebných pozic nepřítele,“ řekl Pušilin. Podle něj jsou ovšem separatisté připraveni kdykoli začít se stahováním těžkých zbraní. „Máme všechno připravené k oboustrannému odsunu. Nebudeme nic dělat jednostranně,“ zdůraznil.

Z porušování příměří ale na druhé straně obviňuje Kyjev vzbouřence a trvá na tom, že stahovat děla, tanky a raketomety bude teprve současně s rebely.

Strategicky důležité Debalceve stále drží několik tisíc ukrajinských vojáků, město je prý ale obklíčené. Povstalci chtějí Debalceve, které je důležitým dopravním uzlem, ovládnout; tvrdí, že je uvnitř povstaleckého území, a proto se na ně příměří nevztahuje.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!