Merkelová: Když zkrachuje projekt eura, zkrachuje i EU | E15.cz

Merkelová: Když zkrachuje projekt eura, zkrachuje i EU

Merkelová: Když zkrachuje projekt eura, zkrachuje i EU
Německá kancléřka Angela Merkelová
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Pokud zkrachuje projekt eura, zkrachuje i Evropská unie. Na slavnostním shromáždění u příležitosti 70. výročí založení Křesťanskodemokratické unie (CDU) to dnes řekla německá kancléřka Angela Merkelová. V souvislosti s řeckou dluhovou krizí podotkla, že eurozóna stojí na solidaritě, k řešení ale musí přispět každá země. Vicekancléř Sigmar Gabriel zdůraznil, že pokud Řekové v nedělním referendu odmítnou návrhy věřitelů, bude to znamenat konec řecka v eurozóně a ne podklad pro nová jednání.

„Evropská unie je společenství zemí, které se cítí zavázány stejnými hodnotami. Z tohoto základu mohl vzejít i velkolepý projekt eura. Proto je euro víc než jen měna, je založeno na vzájemné důvěře a společných zásadách,“ řekla Merkelová. „Pokud euro zkrachuje, zkrachuje i Evropa,“ zdůraznila.

Další splátky dluhu už Řecko neuhradí, insolvence se blíží

„Pro naše vzájemné porozumění (v eurozóně) je bytostně nutné, abychom na jedné straně byli vzájemně solidární, na druhé straně ale aby každý přinesl svůj vlastní příspěvek k řešení problémů. Solidarita a vlastní odpovědnost jsou dvě strany téže mince,“ uvedla kancléřka.

Merkelová přitom apelovala na hledání kompromisu v současné situaci kolem Řecka. „Pokud přijdeme o schopnost nalézat kompromisy, bude Evropa ztracena,“ řekla. Vyzdvihla přitom práci svého ministra financí Wolfganga Schäubleho, který podle ní v posledních měsících usilovně hledal možnosti, jak řeckou krizi vyřešit.

Merkelová a Gabriel dnes odpoledne jednali o situaci kolem Řecka s šéfy parlamentních stran a po jednání novinářům řekli, že nabídka mezinárodních věřitelů Řecku byla „velkorysá“. „Na řecké straně ale chyběla ochota ke kompromisu,“ řekla Merkelová.

„Řecká vláda měla v úmyslu vyjednat si pomoc, aniž by musela na oplátku něco udělat. Evropa ale nemůže trvale poskytovat bezpodmínečnou finanční pomoc. Nejen řecká vláda, ale i všechny ostatní evropské vlády se musí ze svých činů zodpovídat svým občanům,“ řekl Gabriel.

Merkelová: Vypsání referenda je legitimní

Vypsání referenda o návrzích věřitelů je podle vicekancléře legitimní krok. „Voličům musí být jasné, o čem rozhodují. Že je to jasné 'ano' nebo 'ne' setrvání v eurozóně. A pokud tamní (řecká) vláda zodpovědně vládne, musí to svým občanům otevřeně říct,“ řekl Gabriel. „Pokud se v referendu rozhodne proti nabídce (věřitelů), pak si to nesmí nikdo vykládat tak, že budou jednání pokračovat. To bude jasné rozhodnutí proti setrvání v eurozóně,“ zdůraznil.

Podle vicekancléře se Německo bude snažit, aby euro zůstalo silnou a stabilní měnou, ať už se Řekové v referendu vysloví jakkoli.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!