Merkelová: Uprchlická krize se jen tak rychle nevyřeší | E15.cz

Merkelová: Uprchlická krize se jen tak rychle nevyřeší

Merkelová: Uprchlická krize se jen tak rychle nevyřeší
Angela Merkelová při návštěvě uprchlického centra v Heidenau
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Německá kancléřka Angela Merkelová odsoudila útoky na běžence v Německu a vyzvala policii a soudy, aby pachatele takových činů tvrdě postihovaly. Zároveň ale vyjádřila přesvědčení, že většina Němců je k uprchlíkům vstřícná a chce jim pomáhat. Kancléřka také upozornila, že problém běženců bude Německo zaměstnávat ještě dlouho. Dodala zároveň, že pokud se nepodaří vyřešit otázku kvót pro přijímání uprchlíků, bude na čase začít diskutovat o funkčnosti Schengenského prostoru.

„Využijeme všechny prostředky právního státu proti těm, kdo napadají uprchlíky, zapalují ubytovny pro ně. Nebudeme tolerovat, že někdo zpochybňuje lidskou důstojnost druhých,“ řekla Merkelová. Organizátoři protestů proti běžencům podle Merkelové jen šíří předsudky a nepodložené domněnky a nemají žádnou osobní zkušenost s běženci. Kancléřka proto vyzvala veřejnost, aby se k takovým demonstracím nepřipojovala, a nedávala tak legitimitu postojům, které zastávají pořadatelé těchto akcí.

Podle kancléřky je ale naprostá většina Němců k běžencům vstřícná. „Jsem hrdá na to, jak mnozí Němci reagují na příchod uprchlíků. Počet těch, kteří jim pomáhají, mnohonásobně přesahuje počet xenofobních lidí, kteří se snaží štvát proti nim,“ řekla Merkelová.

Svět vidí Německo jako zemi naděje, zemi šancí, a tak tomu skutečně vždy nebylo

Německo je podle Merkelové už dlouho zemí, která přitahuje přistěhovalce. „Svět vidí Německo jako zemi naděje, zemi šancí, a tak tomu skutečně vždy nebylo,“ řekla kancléřka. Současnou uprchlickou vlnu, během níž by letos mělo do Německa dorazit až 800 tisíc žadatelů o azyl, vnímá Merkelová jako velkou výzvu. „Nebude to záležitost dní nebo měsíců, potrvá to dlouhou dobu,“ upozornila. Podle ní musejí úřady najít pracovní perspektivy pro uprchlíky, zajistit jim dlouhodobé ubytování a poskytnout jejich dětem vzdělání.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!